Odense Hostel ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2022Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet LBN Holding 2023 ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 633.627 | 330.758 | 724.747 | 1.949.200 | 1.913.659 | 1.301.173 | 1.161.737 | 553.078 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 1.836.386 | 2.135.937 | 1.356.867 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 235.173 | 246.373 | 207.202 | 150.531 | 81.803 | 90.489 | 71.239 | 66.772 |
| Aktiver i alt | 0 | 1.111.546 | 835.168 | 1.187.494 | 2.262.570 | 2.026.356 | 1.926.875 | 2.207.176 | 1.423.639 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 60.270 | 871.035 | 679.525 | 1.148.268 | 1.532.811 | 1.115.665 | 999.008 | 1.258.568 | 1.098.814 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 60.270 | 871.035 | 679.525 | 1.148.268 | 1.532.811 | 1.115.665 | 999.008 | 1.258.568 | 1.098.814 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -140.270 | 103.091 | 36.659 | -49.175 | 638.348 | 830.691 | 834.918 | 841.909 | 244.825 |
| Årets resultat | -7.721 | 243.361 | -66.432 | -85.835 | 687.523 | 192.343 | 4.227 | 6.991 | -597.084 |
| Egenkapital i alt | -60.270 | 183.091 | 116.659 | 30.825 | 718.348 | 910.691 | 914.918 | 921.909 | 324.825 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -7.625 | 781.294 | 1.589.624 | 1.237.973 | 2.438.551 | 2.159.019 | 1.801.866 | 1.865.362 | 1.311.928 |
| Resultat af primær drift | -7.625 | 319.502 | -70.241 | -103.143 | 902.556 | 283.259 | 29.859 | 88.284 | -693.559 |
| EBITDA | -7.625 | 342.881 | -13.209 | -44.525 | 962.149 | 342.187 | 68.161 | 95.322 | -687.842 |
| Resultat før skat | -7.721 | 300.781 | -84.868 | -109.708 | 883.825 | 252.019 | 20.867 | 20.741 | -749.345 |
| Årets resultat | -7.721 | 243.361 | -66.432 | -85.835 | 687.523 | 192.343 | 4.227 | 6.991 | -597.084 |
| Personaleomkostninger | 0 | 438.413 | 1.602.833 | 1.282.498 | 1.476.402 | 1.816.832 | 1.733.609 | 1.770.040 | 1.999.717 |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 23.379 | 57.032 | 58.618 | 59.593 | 58.928 | 38.302 | 7.038 | 5.717 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 3 | 7 | 6 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er drift af vandrerhjem.
Årets resultat sammenholdt med forventningerSelskabet har i regnskabsåret realiseret et større underskud, grundet en nedgang i selskabets øvrige aktiviteter. Selskabet har fået foretaget de nødvendige kapacitetstilpasninger, således driften igen er overskudsgivende. Der forventes et overskud for det kommende regnskabsår.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.