Maxan Malerentreprise ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (104% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 345.099 | 294.897 | 71.311 | 228.218 | 295.084 | 288.930 | 748.035 | 421.795 | 537.572 |
| Omsætningsaktiver i alt | 802.673 | 374.147 | 125.339 | 320.223 | 421.965 | 577.764 | 1.179.048 | 659.788 | 608.214 |
| Anlægsaktiver i alt | 24.844 | 4.800 | 34.610 | 27.610 | 20.610 | 13.610 | 6.610 | 121.500 | 94.500 |
| Aktiver i alt | 827.517 | 378.947 | 159.949 | 347.833 | 442.575 | 591.374 | 1.185.658 | 781.288 | 702.714 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 117.557 | 51.845 | 48.276 | 237.107 | 111.482 | 183.390 | 441.061 | 312.907 | 217.056 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 117.557 | 51.845 | 48.276 | 237.107 | 111.482 | 183.390 | 441.061 | 312.907 | 217.056 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 524.160 | 139.102 | 31.673 | 30.726 | 251.093 | 210.184 | 464.597 | 253.381 | 246.858 |
| Årets resultat | -61.090 | -277.059 | -107.429 | -949 | 220.367 | 76.891 | 454.414 | -76.217 | 152.277 |
| Egenkapital i alt | 709.960 | 327.102 | 111.673 | 110.726 | 331.093 | 407.984 | 744.597 | 468.381 | 485.658 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 342.709 | 55.220 | 99.654 | 342.712 | 558.183 | 553.568 | 1.177.211 | 573.076 | 813.544 |
| Resultat af primær drift | -63.317 | -262.371 | -108.538 | -4.183 | 154.376 | 99.082 | 582.612 | -88.072 | 198.373 |
| EBITDA | -31.742 | -242.327 | -103.348 | 2.817 | 161.376 | 106.082 | 589.612 | -67.962 | 225.373 |
| Resultat før skat | -66.790 | -263.159 | -107.429 | -949 | 149.003 | 98.593 | 582.588 | -95.612 | 195.641 |
| Årets resultat | -61.090 | -277.059 | -107.429 | -949 | 220.367 | 76.891 | 454.414 | -76.217 | 152.277 |
| Personaleomkostninger | 374.451 | 297.547 | 203.002 | 339.895 | 396.807 | 447.486 | 587.599 | 641.038 | 588.171 |
| Af- og nedskrivninger | 31.575 | 20.044 | 5.190 | 7.000 | 7.000 | 7.000 | 7.000 | 20.110 | 27.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 0 | — | — | 117.800 | 200.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i at udføre maler-, renovering- og istandsættelsesopgaver og anden dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2025 - 30. juni 2026 udviser et resultat på kr. 152.277, og selskabets balance pr. 30. juni 2026 udviser en balancesum på kr. 702.714, og en egenkapital på kr. 485.658.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.