Moma Jewellery Group ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 5.000 | 20 | 317 | 0 | 0 | 15.148 | 1.180 | 617 | 1.117 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.000 | 20 | 317 | 0 | 0 | 15.148 | 1.180 | 617 | 1.117 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 5.000 | 20 | 317 | 0 | 0 | 15.148 | 1.180 | 617 | 1.117 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.298.000 | 1.368.495 | 1.428.499 | 1.489.626 | 1.564.464 | 1.511.046 | 1.562.250 | 1.630.600 | 1.702.681 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.298.000 | 1.368.495 | 1.428.499 | 1.489.626 | 1.564.464 | 1.511.046 | 1.562.250 | 1.630.600 | 1.702.681 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -1.373.000 | -1.448.475 | -1.508.182 | -1.569.626 | -1.644.464 | -1.575.898 | -1.641.070 | -1.709.983 | -1.781.564 |
| Årets resultat | -204.000 | -75.242 | -59.707 | -61.444 | -74.838 | 68.566 | -65.172 | -68.913 | -71.581 |
| Egenkapital i alt | -1.293.000 | -1.368.475 | -1.428.182 | -1.489.626 | -1.564.464 | -1.495.898 | -1.561.070 | -1.629.983 | -1.701.564 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -11.000 | -24.489 | -6.703 | -7.104 | -9.834 | 132.500 | -6.094 | -6.562 | -6.500 |
| Resultat af primær drift | -154.000 | -24.489 | -6.703 | -7.104 | -9.834 | 132.500 | -6.094 | -6.562 | -6.500 |
| Resultat før skat | -204.000 | -75.242 | -59.707 | -61.444 | -74.838 | 68.566 | -65.172 | -68.913 | -71.581 |
| Årets resultat | -204.000 | -75.242 | -59.707 | -61.444 | -74.838 | 68.566 | -65.172 | -68.913 | -71.581 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Udbytte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet er handel, herunder agenturhandel, med tekstiler, smykker og hermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultat er som forventet. Selskabets ledelse forventer at selskabet skal afvikles i det kommende regnskabsår. Årets resultat anses for utilfredsstillende. Til sikring for selskabets likviditetsmæssige situation har ejerkredsen bag selskabet underskrevet støtteerklæring, således at der tilføres den nødvendige likviditet til at sikre driften i 2026 indtil afvikling. Der er endvidere af ejerkredsen bag selskabet afgivet tilbagetrædelseserklæring for tilgodehavende t.kr. 1.696. Baseret på ovenstående anser ledelsen selskabet som going concern og aflægger årsrapporten for 2025 under forudsætning af fortsat drift. Der er usikkerhed forbundet hermed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.