DanMilk ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 29448507.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 5 | 9.070 | 5 | 6.221 | 5 | 10 | 13.452 | 52 | 7.530 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.240.263 | 297.066 | 5 | 6.221 | 6.570 | 6.729 | 13.452 | 52 | 7.530 |
| Anlægsaktiver i alt | 40.000 | 30.000 | 20.000 | 10.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 2.280.263 | 327.066 | 20.005 | 16.221 | 6.570 | 6.729 | 13.452 | 52 | 7.530 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.642.064 | 2.668.166 | 216.081 | 2.739.029 | 5.272.382 | 5.378.086 | 6.864.856 | 9.401.886 | 11.292.201 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 8.251.488 | 5.703.550 | 8.453.000 | 6.407.000 | 4.361.000 | 4.800.508 | 4.199.238 | 2.954.222 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 9.893.552 | 8.371.716 | 8.669.081 | 9.146.029 | 9.633.382 | 10.178.594 | 11.064.094 | 12.356.108 | 11.292.201 |
| Selskabskapital | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Overført resultat | -9.583.170 | -11.869.239 | -11.597.007 | -15.006.056 | -12.130.172 | -19.506.208 | -22.025.993 | -20.204.016 | -17.679.665 |
| Årets resultat | -2.241.515 | -2.113.611 | 1.707.058 | -6.946.073 | 2.799.446 | -7.773.728 | -3.665.675 | 500.254 | 2.524.651 |
| Egenkapital i alt | -9.283.170 | -11.569.239 | -11.297.007 | -14.706.056 | -12.578.442 | -17.251.662 | -18.677.759 | -16.316.401 | -12.243.039 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | 0 | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | -48.130 | -39.379 | -33.310 | -36.100 | -37.099 | -29.080 | -30.200 | — | — |
| EBITDA | -38.130 | -29.379 | -23.310 | -26.100 | -27.099 | -29.080 | — | — | — |
| Resultat før skat | -2.226.002 | -2.096.986 | 1.707.245 | -6.947.454 | 2.792.881 | -7.773.728 | — | — | 2.594.517 |
| Årets resultat | -2.241.515 | -2.113.611 | 1.707.058 | -6.946.073 | 2.799.446 | -7.773.728 | -3.665.675 | 500.254 | 2.524.651 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | 0 | 0 | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 10.000 | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Består i at besidde kapitalandele i dattervirksomheden i Ukraine.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på 2.525 t.kr. mod et overskud på 500 t.kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en negativ egenkapital på 12.243 t.kr. Selskabet er omfattet af kapitaltabsreglerne i selskabslovens § 119, idet selskabet har tabt hele selskabskapitalen. Virksomhedens ledelse har iagttaget selskabslovens bestemmelser om kapitaltab. Ledelsen forventer, at selskabskapitalen kan reetableres ved fremtidig indtjening.På tidspunkt for godkendelse af årsregnskabet opererer selskabets datterselskab i et ustabilt miljø på grund af krisen i Ukraine. Stabiliseringen af det økonomiske miljø i Ukraine afhænger af de foranstaltninger, som regeringen træffer. Det er usikkert på nuværende tidspunkt, hvilke resultater disse foranstaltninger opnår.Selskabets gårde drives i det vestlige Ukraine og er derfor ikke i umiddelbar nærhed af krigszonen. Priserne på selskabets produkter har været konstant stigende. Den ukrainske UAH kurs understøttes af centralbanken.Der er etableret den fornødne likviditet, så alle gårdene kan drives på betryggende vis. Hvis krigen fortsat alene udkæmpes i Donbass regionen, forventer selskabet, at driften kan fortsætte som hidtil.På baggrund heraf er der ikke foretaget korrektioner til årets regnskab som følge af efterfølgende begivenheder.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.