B. Damgaard Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (18% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 115.444 | 114.747 | 241.723 | 707.002 | 817.441 | 606.900 | 597.685 | 479.623 | 353.455 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.812.058 | 4.466.470 | — | — | 5.770.403 | 5.659.446 | 5.999.960 | 6.032.275 | 6.554.600 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.661.033 | 1.810.417 | — | — | 322.652 | 240.988 | 0 | 66.915 | 464.818 |
| Aktiver i alt | 5.473.091 | 6.276.887 | 6.515.373 | 6.817.927 | 6.093.055 | 5.900.434 | 5.999.960 | 6.099.190 | 7.019.418 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 249.091 | 217.956 | — | — | 626.046 | 563.946 | 689.752 | 759.226 | 925.080 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 139.174 | 235.442 | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 388.265 | 453.398 | — | — | 626.046 | 563.946 | 689.752 | 759.226 | 925.080 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 4.899.026 | 5.635.489 | 5.889.815 | 6.124.741 | 5.272.609 | 5.138.688 | 5.108.208 | 5.124.964 | 5.855.538 |
| Årets resultat | 487.570 | 844.463 | 364.926 | 347.925 | -737.731 | -16.121 | 91.520 | 151.756 | 889.374 |
| Egenkapital i alt | 5.084.826 | 5.823.489 | 6.080.415 | 6.317.741 | 5.467.009 | 5.336.488 | 5.310.208 | 5.339.964 | 6.094.338 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -13.125 | -13.500 | -14.450 | -14.975 | -14.975 | -15.000 | -15.000 | -15.000 | -15.350 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -14.975 | -15.000 | -15.000 | -15.000 | -15.350 |
| Resultat før skat | — | — | 355.334 | 446.595 | -859.628 | 2.143 | 185.480 | 175.773 | 1.027.666 |
| Årets resultat | 487.570 | 844.463 | 364.926 | 347.925 | -737.731 | -16.121 | 91.520 | 151.756 | 889.374 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | — | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Virksomhedens væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år været at være holdingselskab samt investerer i værdipapirer.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen. Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.