Snowlock ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021Balancens sammensætning
Selskabsskat
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 307.323 | 254.000 | 183.068 | 164.610 | 4.876 |
| Omsætningsaktiver i alt | 347.660 | 307.969 | 230.018 | 218.311 | 61.247 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 347.660 | 307.969 | 230.018 | 218.311 | 61.247 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 178.517 | 218.320 | 220.227 | 292.190 | 131.057 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 178.517 | 218.320 | 220.227 | 292.190 | 131.057 |
| Selskabskapital | 330.000 | 330.000 | 330.000 | 330.000 | 330.000 |
| Overført resultat | -160.857 | -240.351 | -320.209 | -408.879 | -399.810 |
| Årets resultat | 26.536 | -79.494 | -79.858 | -88.670 | 9.068 |
| Egenkapital i alt | 169.143 | 89.649 | 9.791 | -78.879 | -69.810 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 34.035 | -73.754 | -72.739 | -80.613 | -33.222 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 34.020 | -81.428 | -81.827 | -91.306 | -44.213 |
| Årets resultat | 26.536 | -79.494 | -79.858 | -88.670 | 9.068 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets formål er at producere og sælge byggematerialer samt montering heraf. Virksomheden har i 2. halvdel af 2021 været uden aktivitet.
Selskabets resultatopgørelse for 2021 udviser et overskud på kr. 9.068, og selskabets balance pr. 31. december 2021 udviser en negativ egenkapital på kr. 69.810. Selskabets egenkapital er negativ med 69.810 kr. pr. 31. december 2021. Selskabet er derfor omfattet af selskabslovens regler om kapitaltab og det er ledelsens forventning at selskabet vil blive lukket i 2022 ved betalingserklæring. Årsregnskabet er som følge heraf aflagt efter realisationsprincippet. Der er i den forbindelse foretaget nedskrivning af varelagre med 40.600 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.