Ringsted Festival ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet ALLOTRIA ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 86.308 | 1.863.789 | 2.050.587 | 848.148 | 1.544.512 | 4.198.169 | 23.706.188 | 34.560.461 | 26.445.659 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.804.375 | 4.346.348 | 3.601.529 | 11.729.651 | 12.136.439 | 10.526.674 | 38.377.542 | 37.485.878 | 42.993.235 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.219.508 | 3.246.440 | 2.825.414 | 2.363.590 | 3.249.673 | 1.860.892 | 1.662.322 | 16.707.397 | 21.844.350 |
| Aktiver i alt | 6.023.883 | 7.592.788 | 6.426.943 | 14.093.241 | 15.386.112 | 12.387.565 | 40.039.864 | 54.193.275 | 64.837.584 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.275.308 | 4.910.656 | 3.522.324 | 11.080.371 | 11.959.712 | 6.937.980 | 31.169.290 | 45.268.156 | 48.910.121 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 33.702 | 133.188 | 134.463 | 238.224 | 600.034 | 1.800.304 | 1.206.480 | 1.216.204 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.275.308 | 4.944.358 | 3.655.512 | 11.214.834 | 12.197.936 | 7.538.014 | 32.969.594 | 46.474.636 | 50.126.325 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 1.695.675 | 1.555.491 | 1.633.291 | 1.625.104 | 1.642.525 | 30.153 | 284.023 | 6.351.714 | 12.907.111 |
| Årets resultat | 291.647 | 259.817 | 477.799 | 491.813 | 817.421 | 2.387.629 | 6.253.870 | 6.067.690 | 6.555.397 |
| Egenkapital i alt | 2.595.675 | 2.455.491 | 2.533.291 | 2.625.104 | 2.942.525 | 4.530.153 | 6.784.023 | 6.851.714 | 13.407.111 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.554.591 | 2.002.392 | 2.568.269 | 2.484.398 | 3.063.398 | 5.373.661 | 11.603.646 | 14.412.088 | 17.264.485 |
| Resultat af primær drift | 372.658 | 338.051 | 778.244 | 695.915 | 1.059.478 | 3.096.787 | 8.021.864 | 7.898.724 | 8.089.110 |
| EBITDA | 966.552 | 719.742 | 1.477.625 | 1.287.639 | 1.916.703 | 3.567.151 | 8.356.874 | 9.174.887 | 10.457.776 |
| Resultat før skat | 370.947 | 333.558 | 773.195 | 641.439 | 1.047.993 | 3.061.410 | 8.021.023 | 7.854.848 | 8.208.825 |
| Årets resultat | 291.647 | 259.817 | 477.799 | 491.813 | 817.421 | 2.387.629 | 6.253.870 | 6.067.690 | 6.555.397 |
| Personaleomkostninger | 1.588.039 | 1.282.650 | 1.090.644 | 1.196.759 | 1.146.695 | 1.806.510 | 3.246.772 | 5.221.001 | 6.806.709 |
| Af- og nedskrivninger | 593.894 | 381.691 | 699.381 | 591.724 | 857.225 | 470.364 | 335.010 | 1.276.163 | 2.368.666 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 3 | 3 | 3 | 5 | 7 | 13 | 0 |
| Udbytte | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 500.000 | 800.000 | 4.000.000 | 6.000.000 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentlige aktiviteter består i event og koncertarrangør samt anden dermed beslægtet virksomhed.Virksomheden hviler i dag på et stærkt og strategisk fundament fordelt på fire kerneområder: Ringsted Festival, Glamcamp, Festhallen og Bådhallerne i Vordingborg. Denne flerstrengede struktur sikrer en robust forretningsmodel med aktiviteter og indtheningsstrømme fordelt over hele året.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. oktober 2024 - 30. september 2025 udviser et resultat på kr. 6.555.396, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en balancesum på kr. 64.837.586, og en egenkapital på kr. 13.407.111.Årets resultat betragtes som meget tilfredsstillende, særligt set i lyset af en ekstraordinær vejrhændelse under afviklingen af årets festival. Fredag under festivalen blev pladsen ramt af et ekstremt skybrud, som nødvendiggjorde en øjeblikkelig nedlukning af festivalpladsen og samtlige scener. I den forbindelse blev den store teltscene evakueret, hvorefter tagkonstruktionen brød sammen.Denne hændelse har samlet set påvirket regnskabet negativt med over 2 mio. kr. Beløbet dækker over direkte omkostninger til erstatninger, reetablering af parkanlægget samt et væsentligt tab i omsætning som følge af de afbrudte aktiviteter. At selskabet på trods af dette tab realiserer et overskud på over 6,5 mio. kr., understreger den underliggende styrke i virksomhedens fire fundamenter og evnen til at håndtere uforudsete kriser.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.