Daniel&Jacob's ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 2.000.000 kr. (22% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 168.993 | 59.626 | 142.891 | 388 | 3.116.119 | 389.221 | 2.512.796 | 850.780 | 5.850.693 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.442.755 | 1.228.810 | 1.321.324 | 2.229.771 | 5.079.919 | 5.185.919 | 7.681.014 | 10.164.828 | 15.546.073 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.252.803 | 4.038.777 | 4.453.433 | 12.961.763 | 13.484.669 | 12.731.342 | 16.308.865 | 22.140.259 | 35.894.997 |
| Aktiver i alt | 2.695.558 | 5.267.587 | 5.774.757 | 15.191.534 | 18.564.588 | 17.917.261 | 23.989.879 | 32.305.087 | 51.441.070 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.613.805 | 2.401.060 | 1.265.330 | 1.665.562 | 3.601.056 | 4.866.996 | 6.190.613 | 7.462.461 | 14.581.796 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 502.124 | 1.561.410 | 11.724.071 | 10.357.772 | 2.616.070 | 3.628.207 | 6.604.953 | 11.632.176 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.613.805 | 2.903.184 | 2.826.740 | 13.389.633 | 13.958.828 | 7.483.066 | 9.818.820 | 14.067.414 | 26.213.972 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 991.606 | 2.269.711 | 2.868.017 | 1.721.901 | 4.411.360 | 8.854.195 | 12.091.059 | 16.157.673 | 23.147.098 |
| Årets resultat | 299.905 | 1.278.106 | 598.306 | -1.146.116 | 2.803.859 | 5.942.836 | 5.236.864 | 6.066.614 | 8.989.425 |
| Egenkapital i alt | 1.071.606 | 2.349.711 | 2.948.017 | 1.801.901 | 4.605.760 | 10.434.195 | 14.171.059 | 18.237.673 | 25.227.098 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | — | — | — | 45.801.632 | 58.789.331 |
| Bruttofortjeneste | 1.301.007 | 2.790.070 | 2.195.126 | 1.921.204 | 7.166.978 | 12.325.066 | 11.924.986 | — | — |
| Resultat af primær drift | 449.005 | 1.699.293 | 817.600 | -824.218 | 3.479.091 | 8.029.133 | 7.122.472 | 8.443.737 | 12.487.279 |
| EBITDA | 659.334 | 2.148.326 | 1.582.709 | 844.253 | 5.563.709 | 10.359.008 | 9.698.745 | 11.767.251 | 16.637.319 |
| Resultat før skat | 385.063 | 1.639.799 | 770.017 | -1.159.251 | 3.286.329 | 7.625.000 | 6.725.856 | 7.818.477 | 11.565.671 |
| Årets resultat | 299.905 | 1.278.106 | 598.306 | -1.146.116 | 2.803.859 | 5.942.836 | 5.236.864 | 6.066.614 | 8.989.425 |
| Personaleomkostninger | 641.673 | 641.744 | 612.417 | 1.076.951 | 1.603.269 | 1.966.058 | 2.226.241 | 3.180.498 | 3.680.617 |
| Af- og nedskrivninger | 210.329 | 449.033 | 765.109 | 1.668.471 | 2.084.618 | 2.329.875 | 2.576.273 | 3.323.514 | 4.150.040 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 2 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 8 |
| Udbytte | — | — | — | — | 114.400 | 1.500.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er udlejning af hotellejligheder.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Regnskabsåret har budt på en positiv udvikling i både aktivitet og indtjening. For de to driftselskaber Daniel&Jacob’s ApS og D&J Århus ApS er der samlet realiseret en omsætning på 68 mio. kr. og en EBITDA på 18,7 mio. kr., hvilket ledelsen anser for tilfredsstillende. Væksten er drevet af en fortsat stærk efterspørgsel efter selskabsernes boutique hotellejligheder samt en effektiv og skalerbar driftsmodel. Der arbejdes målrettet med at udvikle unikke overnatningsoplevelser på attraktive lokationer, hvor fokus er på autenticitet, lokal forankring og digitale løsninger. I løbet af året har selskaberne yderligere styrket sin position gennem en teknologibaseret og lean organisation, hvor beslutninger i høj grad understøttes af selskabets omfattende datasæt. Denne datadrevne tilgang giver mulighed for løbende optimering af både drift og udvikling af nye projekter. Selskabserne har ved regnskabsårets afslutning en solid pipeline af nye projekter under udvikling. Ledelsen forventer i de kommende år fortsat at udvide porteføljen af boutique hotellejligheder på attraktive placeringer samt at åbne et antal større aparthoteller, der skal understøtte koncernens videre vækst. Ledelsen vurderer samlet set selskabernes udvikling i regnskabsåret som tilfredsstillende og forventer en fortsat positiv udvikling i de kommende år, dog under he
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.