Yaya ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.000.000 kr. (46% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Yaya Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 922.000 | 871.690 | 236.568 | 766.505 | 992.512 | 1.213.336 | 1.215.089 | 701.151 | 1.587.488 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 1.879.975 | 1.489.740 | 2.612.497 |
| Anlægsaktiver i alt | 448.000 | 349.649 | 1.162.919 | 1.173.313 | 1.781.420 | 2.345.780 | 2.107.597 | 4.568.194 | 4.046.248 |
| Aktiver i alt | 1.788.000 | 2.033.703 | 1.968.859 | 3.274.164 | 3.734.125 | 4.151.050 | 3.987.572 | 6.057.934 | 6.658.745 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 977.000 | 884.587 | 1.296.647 | 1.382.577 | 1.349.684 | 2.354.805 | 2.846.491 | 3.252.804 | 2.663.014 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 29.432 | 96.583 | 0 | — | — | 939.369 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 977.000 | 884.587 | 1.326.079 | 1.479.160 | 1.349.684 | 2.354.805 | 2.846.491 | 4.192.173 | 2.663.014 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 218.000 | 60.060 | 15.727 | 177.367 | 259.461 | 270.650 | 1.000.256 | 1.697.438 | 2.859.084 |
| Årets resultat | 572.000 | 842.397 | 455.667 | 1.661.640 | 2.082.094 | 1.411.188 | 729.606 | 697.182 | 2.161.646 |
| Egenkapital i alt | 798.000 | 1.140.060 | 595.727 | 1.757.367 | 2.339.461 | 1.750.650 | 1.080.256 | 1.777.438 | 3.939.084 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.372.000 | 3.914.782 | 3.673.466 | 5.530.747 | 6.588.128 | 5.894.970 | 5.307.859 | 6.836.836 | 9.608.243 |
| Resultat af primær drift | 738.000 | 1.083.741 | 593.564 | 2.118.560 | 2.653.813 | 1.831.574 | 947.677 | 1.128.639 | 2.906.690 |
| EBITDA | 931.000 | 1.208.131 | 839.720 | 2.510.822 | 3.149.783 | 2.612.159 | 1.917.267 | 2.314.715 | 4.055.801 |
| Resultat før skat | 734.000 | 1.079.997 | 585.780 | 2.130.308 | 2.664.969 | 1.802.485 | 931.638 | 890.961 | 2.768.626 |
| Årets resultat | 572.000 | 842.397 | 455.667 | 1.661.640 | 2.082.094 | 1.411.188 | 729.606 | 697.182 | 2.161.646 |
| Personaleomkostninger | 2.441.000 | 2.706.651 | 2.658.558 | 3.019.925 | 3.438.345 | 3.282.811 | 3.390.592 | 4.522.121 | 5.552.442 |
| Af- og nedskrivninger | 193.000 | 124.390 | 246.156 | 392.262 | 495.970 | 780.585 | 969.590 | 1.186.076 | 1.149.111 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 7 | 6 | 6 | 8 | 8 | 5 | 6 | 8 | 10 |
| Udbytte | 500.000 | 1.000.000 | 500.000 | 1.500.000 | 2.000.000 | 1.400.000 | 0 | — | 1.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive restaurantvirksomhed i Haderslev og fra sommeren 2024 også i Aabenraa.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.