Skærbæk Vinteropbevaring og Bådeservice ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
178.383 kr.+31,2%
Bruttofortjeneste 2023/24
+3,5%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2023/24
Nøgletal
2023/24178.383 kr.
EBITDA
69,1%
Soliditetsgrad
3,2×
Likviditetsgrad
36,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2023/24
Foreslået udbytte for regnskabsåret 200.000 kr. (156% af årets resultat).
Historik
2023/24200.000 kr.
2022/23317.800 kr.
2021/22114.400 kr.
2020/21113.000 kr.
2019/20110.600 kr.
2018/19108.000 kr.
2017/18100.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 180.446 kr.39.688 kr.
2023Skattepligtig indkomst 135.606 kr.29.832 kr.
2022Skattepligtig indkomst 232.210 kr.51.084 kr.
2021Skattepligtig indkomst 27.493 kr.6.028 kr.
2020Skattepligtig indkomst 299.059 kr.65.780 kr.
2019Skattepligtig indkomst 204.195 kr.44.902 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 327.317 | 424.393 | 583.560 | 408.156 | 584.335 | 492.103 | 418.249 |
| Omsætningsaktiver i alt | 383.590 | 486.637 | 666.311 | 463.686 | 603.607 | 543.936 | 476.039 |
| Anlægsaktiver i alt | 31.734 | 22.329 | 14.886 | 79.991 | 64.487 | 48.364 | 32.242 |
| Aktiver i alt | 415.324 | 508.966 | 681.197 | 543.677 | 668.094 | 592.300 | 508.281 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 63.099 | 99.937 | 149.011 | 20.000 | 91.797 | 40.876 | 150.059 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 63.099 | 99.937 | 149.011 | 20.000 | 91.797 | 40.876 | 150.059 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 171.384 | 220.722 | 341.586 | 313.079 | 367.710 | 142.984 | 71.129 |
| Årets resultat | 88.571 | 157.338 | 231.465 | 84.493 | 169.031 | 93.074 | 128.145 |
| Egenkapital i alt | 351.384 | 408.722 | 532.186 | 506.079 | 562.110 | 540.784 | 351.129 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 145.251 | 211.391 | 306.284 | 126.534 | 235.488 | 135.991 | 178.383 |
| Resultat af primær drift | 114.268 | 201.986 | 298.841 | 111.030 | 219.984 | 119.868 | 162.261 |
| EBITDA | 145.251 | 211.391 | 306.284 | 126.534 | 235.488 | 135.991 | 178.383 |
| Resultat før skat | 113.546 | 201.727 | 296.771 | 108.298 | 216.706 | 119.360 | 164.296 |
| Årets resultat | 88.571 | 157.338 | 231.465 | 84.493 | 169.031 | 93.074 | 128.145 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 30.983 | 9.405 | 7.443 | 15.504 | 15.504 | 16.123 | 16.122 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Udbytte | 100.000 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 317.800 | 200.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet omfatter vinteropbevaring, herunder bådoptagning, bådebyggearbejde, elmontage, motorservice og hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.