Ilbjerg Fyrværkeri Fabrik ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
232.818 kr.+23,2%
Bruttofortjeneste 2025
Nøgletal
2025232.818 kr.
EBITDA
83,0%
Soliditetsgrad
5,9×
Likviditetsgrad
24,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 52.154 kr.11.462 kr.
2023Skattepligtig indkomst 40.992 kr.8.998 kr.
2022Skattepligtig indkomst 223.623 kr.49.192 kr.
2021Skattepligtig indkomst 125.006 kr.Fratrukket underskud 17.317 kr.27.500 kr.
2020Skattepligtig indkomst -17.317 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 137.770 kr.30.294 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 105.586 | 117.357 | 185.939 | 224.605 | 406.867 | 476.577 | 278.356 | 648.961 | 731.095 |
| Omsætningsaktiver i alt | 148.117 | 230.895 | 298.913 | 263.043 | 421.461 | 677.579 | 659.002 | 884.273 | 898.720 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 23.851 | 51.190 | 39.049 | 26.908 | 14.767 | 3.880 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 148.117 | 254.746 | 350.103 | 302.092 | 448.369 | 692.346 | 662.882 | 884.273 | 898.720 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 93.357 | 119.261 | 111.316 | 83.449 | 99.440 | 183.157 | 133.110 | 318.056 | 152.514 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 93.357 | 119.261 | 111.316 | 83.449 | 99.440 | 183.157 | 133.110 | 318.056 | 152.514 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -25.240 | 51.973 | 155.879 | 138.643 | 263.009 | 425.940 | 448.918 | 486.217 | 666.206 |
| Årets resultat | -40.679 | 77.213 | 103.906 | -17.236 | 124.366 | 162.931 | 22.979 | 37.299 | 179.989 |
| Egenkapital i alt | 54.760 | 131.973 | 235.879 | 218.643 | 343.009 | 505.940 | 528.918 | 566.217 | 746.206 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -52.108 | 162.114 | 143.828 | 30.611 | 183.626 | 285.174 | 43.295 | 188.979 | 232.818 |
| Resultat af primær drift | -52.108 | 99.072 | 135.567 | -21.065 | 161.890 | 214.980 | 32.408 | 47.613 | 232.818 |
| EBITDA | -52.108 | 162.114 | 143.828 | 30.611 | 183.626 | 259.801 | 43.295 | 188.979 | 232.818 |
| Resultat før skat | -52.144 | 98.988 | 133.596 | -22.098 | 159.740 | 209.452 | 29.582 | 47.907 | 231.447 |
| Årets resultat | -40.679 | 77.213 | 103.906 | -17.236 | 124.366 | 162.931 | 22.979 | 37.299 | 179.989 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 63.042 | 8.261 | 51.676 | 21.736 | 44.821 | 10.887 | 141.366 | 0 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at drivefyrværkerivirksomhed, herunder handel med fyrværkeri.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.