EDAGYN ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-5.000 kr.-0,0%
Bruttofortjeneste 2022
Nøgletal
202294,0%
Soliditetsgrad
0,3×
Likviditetsgrad
6,8%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2024Skattepligtig indkomst 452.277 kr.99.484 kr.
2023Skattepligtig indkomst 836.521 kr.184.030 kr.
2022Skattepligtig indkomst 542.736 kr.119.394 kr.
2021Skattepligtig indkomst 719.745 kr.158.334 kr.
2020Skattepligtig indkomst 763.594 kr.167.970 kr.
2019Skattepligtig indkomst 775.271 kr.170.544 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 167.442 | 170.203 | 170.972 | 169.576 | 84.391 | 122.672 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.519.309 | 5.200.598 | 5.881.904 | 6.558.286 | 7.214.666 | 7.724.589 |
| Aktiver i alt | 4.686.751 | 5.370.801 | 6.052.876 | 6.727.862 | 7.299.057 | 7.847.261 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 453.968 | 464.859 | 472.932 | 481.281 | 419.129 | 468.891 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 453.968 | 464.859 | 472.932 | 481.281 | 419.129 | 468.891 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 2.156.232 | 2.148.102 | 2.140.798 | 2.131.053 | 2.108.020 | 2.096.539 |
| Årets resultat | 662.898 | 673.159 | 674.002 | 666.637 | 633.347 | 498.443 |
| Egenkapital i alt | 4.232.783 | 4.905.942 | 5.579.944 | 6.246.581 | 6.879.928 | 7.378.370 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -2.500 | -5.000 | -1.875 | -1.875 | -4.999 | -5.000 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -1.875 | — | — |
| Resultat før skat | 664.800 | 672.058 | 673.577 | 665.015 | 626.485 | 495.205 |
| Årets resultat | 662.898 | 673.159 | 674.002 | 666.637 | 633.347 | 498.443 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets formål er at være holdingselskab for Nesral ApS og foretage passiv investering i værdipapirer og kapitalandele
Selskabets resultatopgørelse for 2022 udviser et overskud på kr. 498.443, og selskabets balance pr. 31. december 2022 udviser en egenkapital på kr. 7.378.370.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.