Holdingselskabet LS af 1. april 2011 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 6.000 | 604 | 7.144 | 1.803 | 9.493 | 7.411 | 6.279 | 4.843 | 3.441 |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.000 | 604 | 7.144 | 1.803 | 9.906 | 7.411 | 6.279 | 4.843 | 3.593 |
| Anlægsaktiver i alt | 64.000 | 64.337 | 49.955 | 54.002 | 38.000 | 35.245 | 26.068 | 27.097 | 15.334 |
| Aktiver i alt | 70.000 | 64.941 | 57.099 | 55.805 | 47.906 | 42.656 | 32.347 | 31.940 | 18.927 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 9.000 | 10.001 | 10.000 | 10.625 | 10.624 | 17.215 | 11.961 | 17.245 | 11.452 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 9.000 | 10.001 | 10.000 | 10.625 | 10.624 | 17.215 | 11.961 | 17.245 | 11.452 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -19.000 | -25.060 | -32.901 | -34.820 | -42.718 | -54.559 | -59.614 | -65.305 | -72.525 |
| Årets resultat | -4.000 | -5.605 | -7.842 | -1.919 | -7.898 | -11.841 | -5.055 | -5.691 | -7.220 |
| Egenkapital i alt | 61.000 | 54.940 | 47.099 | 45.180 | 37.282 | 25.441 | 20.386 | 14.695 | 7.475 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -5.000 | -6.275 | -6.499 | -5.925 | -5.862 | -7.940 | -6.186 | -6.326 | -7.504 |
| Resultat af primær drift | -5.000 | -6.275 | -6.499 | -5.925 | -5.862 | -7.940 | -6.186 | -6.326 | -7.504 |
| Resultat før skat | -4.000 | -5.605 | -7.842 | -1.919 | -7.898 | -10.882 | -5.055 | -5.691 | -7.220 |
| Årets resultat | -4.000 | -5.605 | -7.842 | -1.919 | -7.898 | -11.841 | -5.055 | -5.691 | -7.220 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i andre selskaber, samt enhver aktivitet, der efter direktionens skøn står i forbindelse hermed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -8 t.kr. mod -6 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -7 t.kr. mod -6 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for forventet. Selskabet har tabt over halvdelen af selskabskapitalen. Det er ledelsens vurdering, at selskabskapitalen kan reetablres igennem den løbende drift. Selskabets drift for det kommende år er sikret via støtteerklæring fra anpartshaver.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.