STS TRANSPORT OG LOGISTIK ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Team L-Invest HoldingApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.742.390 | 2.115.207 | 2.584.701 | 1.624.915 | 1.833.583 | 1.147.734 | 2.611.005 | 2.738.121 | 2.258.203 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.582.593 | 2.930.347 | 3.538.734 | 2.316.359 | 2.364.223 | 1.827.951 | 3.509.047 | 4.625.934 | 4.515.875 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.821.785 | 2.792.304 | 2.741.015 | 66.229 | 203.000 | 1.849.786 | 1.564.072 | 1.357.452 | 941.480 |
| Aktiver i alt | 5.404.378 | 5.722.651 | 6.279.749 | 2.382.588 | 2.567.223 | 3.677.737 | 5.073.119 | 5.983.386 | 5.457.355 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.212.520 | 1.490.504 | 1.296.858 | 566.608 | 1.309.512 | 1.795.630 | 2.289.462 | 2.221.576 | 1.751.908 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.535.860 | 1.483.048 | 1.429.622 | 0 | — | 851.793 | 692.779 | 645.945 | 504.603 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.748.380 | 2.973.552 | 2.726.480 | 566.608 | 1.309.512 | 2.647.423 | 2.982.241 | 2.867.521 | 2.256.511 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 1.575.391 | 2.668.806 | 3.473.269 | 935.980 | 777.711 | 950.314 | 2.010.878 | 3.035.865 | 3.120.844 |
| Årets resultat | 602.781 | 1.093.415 | 804.463 | -237.289 | 241.731 | 172.603 | 1.126.692 | 1.024.987 | 84.979 |
| Egenkapital i alt | 1.655.391 | 2.748.806 | 3.553.269 | 1.815.980 | 1.257.711 | 1.030.314 | 2.090.878 | 3.115.865 | 3.200.844 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.600.736 | 2.807.501 | 2.512.986 | 1.119.671 | 1.235.686 | 1.671.636 | 2.526.479 | 2.496.577 | 986.966 |
| Resultat af primær drift | 333.720 | 1.484.104 | 1.133.661 | -191.496 | 222.059 | 278.846 | 1.583.474 | 1.496.648 | 259.404 |
| EBITDA | 470.257 | 1.617.068 | 1.213.099 | -181.675 | 234.060 | 598.422 | 1.870.651 | 1.823.118 | 614.252 |
| Resultat før skat | 681.848 | 1.441.229 | 1.068.918 | -237.289 | 221.029 | 224.017 | 1.477.155 | 1.330.963 | 126.097 |
| Årets resultat | 602.781 | 1.093.415 | 804.463 | -237.289 | 241.731 | 172.603 | 1.126.692 | 1.024.987 | 84.979 |
| Personaleomkostninger | 2.130.479 | 1.190.433 | 1.299.887 | 1.301.346 | 1.001.626 | 1.073.214 | 655.828 | 665.555 | 372.714 |
| Af- og nedskrivninger | 136.537 | 132.964 | 79.438 | 9.821 | 12.001 | 319.576 | 287.177 | 326.470 | 354.848 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | 800.000 | 400.000 | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive transportvirksomhed og lagerhotel samt dermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. I 2025 har STS Transport og Logistik ApS realiseret et resultat, som er væsentligt lavere end resultatet for 2024. Udviklingen skal ses i lyset af, at selskabet i årets løb har øget sine investeringer i leasede driftsmidler med henblik på at styrke kapacitet og kvalitet i den fremtidige drift. De øgede investeringer har sammen med højere omkostninger på de leasede aktiver, herunder forhøjede statslige afgifter og vægtafgift på bilerne, påvirket årets resultat negativt. Ledelsen vurderer imidlertid, at investeringerne er nødvendige og langsigtede tiltag, der understøtter selskabets fortsatte udvikling. Som led i at imødegå de stigende omkostninger har ledelsen gennemført en række forbedringer og opgraderinger på bilerne, som forventes at medføre væsentligt lavere driftsomkostninger fremadrettet. Disse tiltag omfatter blandt andet fokus på brændstofeffektivitet, vedligeholdelsesplaner og optimering af udnyttelsen af bilflåden. På baggrund af udvidelsen af leasingaftalerne og de gennemførte forbedringer på bilparken forventer ledelsen, at selskabet vil realisere et forbedret resultat i 2026 sammenlignet med 2025. Ledelsen vurderer samlet, at selskabet er velpositioneret til at udnytte markedets muligheder og skabe et stabilt og bæredygtigt indtjeningsgrundlag i de kommende år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.