Van Arkens Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 8.620.000 kr. (143% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 5.117 | 344.984 | 3.690 | 1.930 | 404.869 | 219.280 | 70.970 | 1.241.532 | 541.491 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.117 | 344.984 | 5.198 | 2.668 | 404.869 | 2.197.761 | 4.229.362 | 9.095.204 | 11.492.025 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.023.170 | 1.406.511 | 2.088.418 | 2.969.493 | 3.201.641 | 2.666.590 | 1.884.332 | 3.231.927 | 5.262.819 |
| Aktiver i alt | 2.028.287 | 1.751.495 | 2.093.616 | 2.972.161 | 3.606.510 | 4.864.351 | 6.113.694 | 12.327.131 | 16.754.844 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.500 | 323.495 | 35.296 | 22.695 | 22.789 | 22.820 | 22.820 | 65.903 | 11.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 62.653 | 0 | 164.224 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.500 | 323.495 | 35.296 | 22.695 | 22.789 | 22.820 | 85.473 | 65.903 | 175.224 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 287 | 88.000 | 98.320 | 500.466 | 2.318.721 | 3.926.531 | 4.026.438 | 7.562.487 | 2.919.470 |
| Årets resultat | 2.779.368 | 1.252.213 | 1.890.320 | 2.771.146 | 3.003.255 | 2.442.810 | 2.021.690 | 6.633.007 | 6.007.875 |
| Egenkapital i alt | 2.025.787 | 1.428.000 | 2.058.320 | 2.949.466 | 3.583.721 | 4.841.531 | 6.028.221 | 12.261.228 | 16.579.620 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -1.476 | -3.751 | -3.126 | -3.125 | -3.219 | -3.250 | -3.348 | -7.566 | -17.835 |
| Resultat af primær drift | -1.476 | -3.751 | -3.126 | -3.125 | -3.219 | -3.250 | — | — | — |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — | — | 2.084.343 | 6.544.823 | 6.265.283 |
| Årets resultat | 2.779.368 | 1.252.213 | 1.890.320 | 2.771.146 | 3.003.255 | 2.442.810 | 2.021.690 | 6.633.007 | 6.007.875 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 225.000 | 1.260.000 | 1.880.000 | 2.369.000 | 1.185.000 | 835.000 | 400.000 | 1.689.483 | 8.620.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er - direkte eller indirekte, ved kapitalanbringelse i andre selskaber - at drive virksomhed med farmaceutisk-, medicinsk- og lignende konsulent- og agenturvirksomhed samt investering, blandt andet i værdipapirer og fast ejendom.
Selskabets resultatopgørelse for 2025/26 udviser et overskud på 6.007.875 kr. mod et overskud på 6.633.007 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. april 2026 udviser en egenkapital på 16.579.620 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.