BAUR HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2023Administrationsselskab i en sambeskatning med 3 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 8.953 | 168 | 0 | 471 | 2.700 | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 185.831 | 220.605 | 39.087 | 42.415 | 108.941 | — | — | — | 8.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 554.277 | 768.965 | 560.238 | 813.462 | 1.006.340 | 1.004.168 | 488.515 | 951.657 | 50.001 |
| Aktiver i alt | 740.108 | 989.570 | 599.325 | 855.877 | 1.115.281 | 1.004.168 | 488.515 | 951.657 | 58.001 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 505.927 | 519.704 | 278.248 | 670.324 | 701.517 | 924.168 | 408.515 | 76.375 | 72.207 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 621.209 | 626.500 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 505.927 | 519.704 | 278.248 | 1.291.533 | 1.328.017 | 924.168 | 408.515 | 76.375 | 72.207 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 71.325 | 105.855 | -113.237 | -515.656 | -292.736 | — | — | — | -94.206 |
| Årets resultat | 182.800 | 235.685 | -148.789 | -756.733 | 222.920 | -980.639 | -515.653 | 1.223.476 | -889.488 |
| Egenkapital i alt | 234.181 | 469.866 | 321.077 | -435.656 | -212.736 | 80.000 | 80.000 | 875.282 | -14.206 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | — | 35.000 | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | 167.258 | 257.179 | 24.740 | -24.031 | -22.463 | 15.361 | 0 | 1.049.164 | 61.375 |
| Resultat af primær drift | 137.719 | -76.020 | -12.434 | -61.204 | -59.636 | -980.639 | 0 | 1.049.164 | 61.375 |
| EBITDA | 159.893 | -50.097 | 24.740 | -24.031 | -22.463 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 220.376 | 202.779 | -148.719 | -772.664 | 202.801 | -980.639 | -515.653 | 1.223.476 | -876.002 |
| Årets resultat | 182.800 | 235.685 | -148.789 | -756.733 | 222.920 | -980.639 | -515.653 | 1.223.476 | -889.488 |
| Personaleomkostninger | 7.365 | 307.276 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 22.174 | 25.923 | 37.174 | 37.173 | 37.173 | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — | 0 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil, herunder at eje anparter og fortage investering. Derudover at udføre reklamerelateret arbejde.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 61 t.kr. mod 1.049 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -889 t.kr. mod 1.223 t.kr. sidste år. Selskabets ledelse har konstateret, at selskabets egenkapital pr. balancedagen udgør mindre end halvdelen af den tegnede selskabskapital. Ledelsen har foretaget en vurdering af selskabets fortsatte drift og har på den baggrund ikke identificeret forhold, der giver anledning til væsentlig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften. Ledelsen forventer, at den negative egenkapital vil blive genetableret gennem fremtidig indtjening ligesom at den nødvendige løbende likviditet vil blive sikret. Årsregnskabet er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.