TJR HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.234 | — | — | — | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.234 | — | — | — | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 1.234 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.076.309 | 1.080.076 | 1.085.263 | 1.091.514 | 1.096.764 | 1.081.885 | 1.087.509 | 1.094.912 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.076.309 | 1.080.076 | 1.085.263 | 1.091.514 | 1.096.764 | 1.081.885 | 1.087.509 | 1.094.912 |
| Selskabskapital | 206.000 | 206.000 | 206.000 | 206.000 | 206.000 | 206.000 | 206.000 | 206.000 |
| Overført resultat | -38.969.104 | -38.974.105 | -6.425.292 | -6.431.543 | -6.436.793 | -6.421.914 | -6.427.538 | -6.434.941 |
| Årets resultat | 23.747 | -5.001 | -5.187 | -6.250 | -5.250 | 14.879 | -5.625 | -7.403 |
| Egenkapital i alt | -6.209.104 | -6.214.105 | -6.219.292 | -6.225.543 | -6.230.793 | -6.215.914 | -6.221.538 | -6.228.941 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Resultat af primær drift | 23.750 | -5.000 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 23.747 | -5.001 | -5.187 | -6.250 | -5.250 | 14.879 | -5.625 | -7.403 |
| Årets resultat | 23.747 | -5.001 | -5.187 | -6.250 | -5.250 | 14.879 | -5.625 | -7.403 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter er at eje kapitalandel i dattervirksomhed.
Årets resultat udgør -7 tkr., hvilket anses for mindre tilfredsstillende. Egenkapitalen pr. 31. december 2024 udgør -6.229 tkr. Kapitalandele blev i 2014 nedskrevet til 0 kr. som følge af, at flere koncernvirksomheder i 2014 og 2015 gik konkurs. Der er i 2024 ikke sket nogen udvikling i kapitalandelenes værdi, og for nærværende anser ledelsen fortsat, at det ikke er sandsynligt, at kapitalandelene har nogen værdi. Selskabet har afgivet kautionserklæringer for visse dattervirksomheders bankgæld. Der blev i 2014 hensat 5,1 mio. kr. til imødegåelse af anmeldte kautionskrav. Ledelsen har ikke grundlag for at vurdere det mulige kravs størrelse og har valgt at opretholde hensættelsen pr. 31.12.2024. Det er usikkert, hvorvidt selskabet vil blive mødt med yderligere krav som følge af de afgivne kautionserklæringer. Der er således væsentlig usikkerhed om indregning af forpligtelser. Selskabet har tabt selskabskapitalen, og er derfor omfattet af selskabslovens §119. På grund af de anførte usikkerheder er der væsentlig usikkerhed om selskabets fortsatte drift. Der foreligger ikke tilsagn om fortsat finansiering i 2025. Omvendt foreligger der heller ikke oplysninger om, at de nuværende kreditorer kræver gælden indfriet. På dette grundlag vurderer ledelsen, at selskabet kan fortsætte driften, men understreger samtidig usikkerheden herom.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.