INLOGIC A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet SUBLOGIC ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 194.753 | 190.249 | 191.908 | 197.563 | 188.519 | 184.696 | 162.561 | 155.710 | 155.279 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 15.763.540 | 17.281.577 | 16.890.546 | 17.526.848 |
| Anlægsaktiver i alt | 216.345 | 2.241.729 | 2.151.204 | 2.067.802 | 2.026.884 | 1.985.966 | 2.107.825 | 2.064.651 | 2.035.293 |
| Aktiver i alt | 13.066.039 | 11.605.579 | 11.258.281 | 11.024.933 | 13.874.968 | 17.749.506 | 19.389.402 | 18.955.197 | 19.562.141 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 11.234.531 | 10.740.624 | 10.241.952 | 9.518.360 | 10.915.864 | 14.461.232 | 13.867.795 | 11.199.731 | 11.644.700 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 230.585 | 665.776 | 933.444 | 699.138 | 723.608 | 746.040 | 793.502 |
| Gældsforpligtelser i alt | 11.234.531 | 10.740.624 | 10.472.537 | 10.184.136 | 11.849.308 | 15.160.370 | 14.591.403 | 11.945.771 | 12.438.202 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 1.331.508 | 364.955 | 285.744 | 340.797 | 1.525.660 | 2.089.136 | 4.297.999 | 6.509.426 | 6.623.939 |
| Årets resultat | 133.218 | -966.553 | -79.212 | 55.053 | 1.184.863 | 563.476 | 2.208.859 | 2.211.427 | 114.512 |
| Egenkapital i alt | 1.831.508 | 864.955 | 785.744 | 840.797 | 2.025.660 | 2.589.136 | 4.797.999 | 7.009.426 | 7.123.939 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 9.139.480 | 10.672.221 | 10.570.565 | 9.401.246 | 9.349.321 | 8.600.819 | 9.746.551 | 9.604.658 | 7.826.820 |
| Resultat af primær drift | 341.153 | -1.023.935 | 105.345 | 250.826 | 1.703.113 | 842.735 | 2.936.850 | 2.653.319 | -33.354 |
| EBITDA | 363.984 | -946.512 | 195.870 | 296.035 | 1.744.031 | 883.653 | 2.973.766 | 2.688.367 | 1.693 |
| Resultat før skat | 205.815 | -1.210.544 | -72.331 | 88.014 | 1.545.333 | 729.949 | 2.894.255 | 2.847.451 | 163.250 |
| Årets resultat | 133.218 | -966.553 | -79.212 | 55.053 | 1.184.863 | 563.476 | 2.208.859 | 2.211.427 | 114.512 |
| Personaleomkostninger | 8.748.272 | 11.591.723 | 10.324.043 | 9.081.259 | 7.573.422 | 7.600.854 | 6.632.837 | 6.881.107 | 7.794.941 |
| Af- og nedskrivninger | 22.831 | 77.423 | 90.525 | 45.209 | 40.918 | 40.918 | 36.916 | 35.048 | 35.047 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 12 | 15 | 17 | 14 | 11 | 11 | 10 | 10 | 11 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af udvikling og salg af fuldautomatisk brugerhåndteringssystem til bl.a. kommuner og undervisningssektoren.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 7.826.820 kr. mod 9.604.658 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 114.512 kr. mod 2.211.427 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for forventet. Den lavere omsætning og indtjening skyldes primært, at virksomheden i regnskabsåret har afsat væsentlige ressourcer på at styrke og videreudvikle salgsorganisationen med henblik på at skabe et mere solidt grundlag for den fremtidige vækst. Denne prioritering har betydet, at den løbende salgsindsats har været lavere end normalt, hvilket har påvirket årets omsætning og resultat. Ledelsen forventer, at de gennemførte tiltag vil understøtte en styrket markedsbearbejdning og bidrage positivt til virksomhedens udvikling i de kommende regnskabsår.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.