Tårs Transport ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
606.464 kr.+17,0%
Bruttofortjeneste 2023
+5,7%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2023
Nøgletal
2023127.303 kr.
EBITDA
20,7%
Soliditetsgrad
0,8×
Likviditetsgrad
108,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 236.610 kr.52.052 kr.
2023Skattepligtig indkomst 96.362 kr.21.186 kr.
2022Skattepligtig indkomst 25.753 kr.Fratrukket underskud 19.723 kr.5.654 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 203.642 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 56.161 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 76.882 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 97.368 | 0 | — | 139.063 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 228.611 |
| Anlægsaktiver i alt | 46.000 | 73.142 | 64.732 | 54.732 | 49.732 | 49.732 | 129.524 |
| Aktiver i alt | 352.000 | 318.911 | 394.956 | 341.897 | 304.393 | 283.718 | 358.135 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 590.000 | 548.588 | 335.171 | 324.408 | 333.378 | 287.716 | 280.874 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 251.205 | 187.814 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 590.000 | 548.588 | 586.376 | 512.222 | 333.378 | 287.716 | 280.874 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -318.000 | -309.677 | -271.420 | -250.325 | -109.985 | -85.998 | -5.739 |
| Årets resultat | 3.000 | 8.613 | 38.257 | 21.095 | 140.340 | 23.987 | 80.258 |
| Egenkapital i alt | -238.000 | -229.677 | -191.420 | -170.325 | -29.985 | -5.998 | 74.261 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 435.000 | 400.554 | 434.770 | 405.130 | 628.174 | 518.469 | 606.464 |
| Resultat af primær drift | 36.000 | 30.136 | 72.833 | 44.164 | 191.270 | 37.497 | 111.345 |
| EBITDA | 36.000 | 35.136 | 82.833 | 54.164 | 196.270 | 37.497 | 127.303 |
| Resultat før skat | 4.000 | 11.317 | 49.075 | 27.046 | 180.614 | 30.641 | 102.444 |
| Årets resultat | 3.000 | 8.613 | 38.257 | 21.095 | 140.340 | 23.987 | 80.258 |
| Personaleomkostninger | 399.000 | 365.418 | 351.937 | 350.966 | 431.904 | 480.972 | 479.161 |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 5.000 | 10.000 | 10.000 | 5.000 | 0 | 15.958 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive vognmandsforretning samt dermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.