I & S Industri og Skadeservice ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 500.000 kr. (73% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Østergaards Mølle Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 2.286.277 | 3.015.503 | 2.140.965 | 200.511 | 1.213.455 | 475.608 | 665.581 | 344.546 |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.773.569 | 4.889.058 | 4.202.379 | 3.691.255 | 3.683.396 | 2.365.142 | 3.201.992 | 3.073.906 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 52.250 | 52.000 | 24.667 | 2.084 | 41.617 | 32.537 | 23.457 |
| Aktiver i alt | 4.773.569 | 4.941.308 | 4.254.379 | 3.715.922 | 3.685.480 | 2.406.759 | 3.234.529 | 3.097.363 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.279.374 | 1.998.974 | 1.237.646 | 947.703 | 750.420 | 636.320 | 979.015 | 925.254 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 223.595 | 358.147 | 374.116 | 152.658 | 359.106 | 193.358 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.279.374 | 1.998.974 | 1.461.241 | 1.305.850 | 1.124.536 | 788.978 | 1.338.121 | 1.118.612 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 2.309.369 | 1.862.334 | 1.701.798 | 1.830.072 | 980.944 | 537.781 | 1.216.408 | 1.398.751 |
| Årets resultat | 2.846.332 | 552.965 | 839.464 | 628.275 | 650.871 | 556.837 | 1.278.627 | 682.343 |
| Egenkapital i alt | 3.389.369 | 2.942.334 | 2.781.798 | 2.410.072 | 2.560.944 | 1.617.781 | 1.896.408 | 1.978.751 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 6.613.900 | 3.348.250 | 3.918.846 | 2.946.838 | 2.563.544 | 2.233.690 | 3.665.250 | 2.914.890 |
| Resultat af primær drift | 3.623.265 | 754.448 | 1.141.756 | — | 711.717 | 667.089 | 1.606.525 | 845.063 |
| EBITDA | 3.631.904 | 759.198 | 1.167.006 | — | 734.300 | 672.956 | 1.615.605 | 854.143 |
| Resultat før skat | 3.650.489 | 709.087 | 1.076.571 | 805.481 | 824.204 | 713.875 | 1.639.989 | 876.893 |
| Årets resultat | 2.846.332 | 552.965 | 839.464 | 628.275 | 650.871 | 556.837 | 1.278.627 | 682.343 |
| Personaleomkostninger | 2.981.996 | 2.589.052 | 2.751.840 | 2.181.671 | 1.829.244 | 1.560.734 | 2.049.645 | 2.060.747 |
| Af- og nedskrivninger | 8.639 | 4.750 | 25.250 | 27.333 | 22.583 | 5.867 | 9.080 | 9.080 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 7 | 6 | 6 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Udbytte | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 500.000 | 1.500.000 | 1.000.000 | 600.000 | 500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er at foretage industrirengøring samt skadesservice.
Årets resultat anses for tilfredsstillende.For det kommende år forventes et tilsvarende resultat.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.