Edelstoff Media ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
328.540 kr.-29,3%
Omsætning 2019
-29,3%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2018–2019
Nøgletal
2020-24,4%
Soliditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet LIMANN HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2020
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 15.984 | 134.907 | 55.619 | 34.504 |
| Omsætningsaktiver i alt | 176.161 | 235.109 | 198.791 | — |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 176.161 | 235.109 | 198.791 | 89.683 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 196.902 | 238.545 | 222.686 | 111.605 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 196.902 | 238.545 | 222.686 | 111.605 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -289.122 | -273.383 | -293.842 | -101.922 |
| Årets resultat | -100.741 | 15.738 | -20.459 | 1.973 |
| Egenkapital i alt | -20.741 | -3.436 | -23.895 | -21.922 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Omsætning | — | 464.800 | 328.540 | — |
| Bruttofortjeneste | 242.746 | — | — | 39.281 |
| Resultat af primær drift | -126.339 | 13.745 | -25.371 | 36.922 |
| EBITDA | -101.085 | 15.898 | -9.251 | — |
| Resultat før skat | -126.339 | 12.900 | -26.229 | 36.528 |
| Årets resultat | -100.741 | 15.738 | -20.459 | 1.973 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 2.359 |
| Af- og nedskrivninger | 25.254 | 2.153 | 16.120 | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | — | — | — | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2020Selskabets væsentligste aktiviteter er, at drive rådgivningsvirksomhed indenfor PR og kommunikation og anden i forbindelse hermed beslægtet virksomhed.
Selskabet har tabt over halvdelen af selskabskapitalen. Denne forventes reetableret ved overskudsgivende drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.