RIB-HOUSE HILLERØD ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.300.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet ND Finans ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 549.224 | 354.317 | 356.551 | 50.000 | 187.169 | 2.973.690 | 123.832 | 63.500 | 20.406 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.775.986 | 4.617.868 | 4.925.703 | 5.597.179 | 8.220.760 | 12.470.690 | 11.965.916 | 12.266.554 | 11.994.390 |
| Anlægsaktiver i alt | 736.390 | 755.914 | 612.489 | 366.980 | 211.965 | 145.999 | 160.560 | 139.097 | 100.348 |
| Aktiver i alt | 4.512.376 | 5.373.782 | 5.538.192 | 5.964.159 | 8.432.725 | 12.616.689 | 12.126.476 | 12.405.651 | 12.094.738 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.901.480 | 2.636.165 | 3.755.522 | 3.808.258 | 2.628.933 | 4.360.045 | 4.920.839 | 6.261.522 | 7.001.972 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 3.100.890 | 5.200.000 | 4.033.334 | 2.866.667 | 3.121.681 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.901.480 | 2.636.165 | 3.755.522 | 3.808.258 | 5.729.823 | 9.560.045 | 8.954.173 | 9.128.189 | 10.123.653 |
| Selskabskapital | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 | 90.000 |
| Overført resultat | 20.896 | 22.617 | 1.692.670 | 2.065.901 | 2.612.902 | 2.966.644 | 2.680.071 | 1.821.784 | 581.085 |
| Årets resultat | 1.870.838 | 2.626.721 | 1.670.053 | 402.193 | 547.001 | 353.742 | 115.659 | 507.391 | 59.301 |
| Egenkapital i alt | 2.610.896 | 2.737.617 | 1.782.670 | 2.155.901 | 2.702.902 | 3.056.644 | 3.172.303 | 3.277.462 | 1.971.085 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 6.144.119 | 7.290.288 | 6.986.693 | 5.301.911 | 6.129.768 | 6.017.353 | 5.956.285 | 5.708.298 | 5.587.617 |
| Resultat af primær drift | 2.432.630 | 3.429.057 | 2.205.128 | 450.055 | 2.045.005 | 257.047 | 89.833 | 770.978 | 87.055 |
| EBITDA | 2.634.439 | 3.649.533 | 2.443.385 | 700.364 | 2.158.687 | 318.262 | 147.196 | 834.260 | 125.804 |
| Resultat før skat | 2.436.546 | 3.407.369 | 2.181.883 | 563.585 | 1.060.569 | 456.526 | 147.009 | 667.793 | 78.397 |
| Årets resultat | 1.870.838 | 2.626.721 | 1.670.053 | 402.193 | 547.001 | 353.742 | 115.659 | 507.391 | 59.301 |
| Personaleomkostninger | 3.509.680 | 3.640.755 | 4.543.308 | 4.601.547 | 3.934.748 | 5.694.340 | 5.809.089 | 4.874.038 | 5.461.813 |
| Af- og nedskrivninger | 201.809 | 220.476 | 238.257 | 250.309 | 113.682 | 61.215 | 57.363 | 63.282 | 38.749 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 13 | 10 | — | 0 | 0 | 12 | 12 |
| Udbytte | 2.500.000 | 2.625.000 | — | — | — | — | 402.232 | 1.365.678 | 1.300.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er i lighed med tidligere år, er at drive restaurantionsvirksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør 59 t.kr. mod 507 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. KapitalberedskabFortsat drift forudsætter at selskabets indtjening forbedres, og at de eksisterende kreditfaciliteter kan opretholdes og eventuelt udvides, hvis et yderligere likviditetsbehov opstår. Der budgetteres for regnskabsåret 2026 med et positivt driftsoverskud og tilstrækkelig likviditet i 2026 på koncernniveau til, at modervirksomheden fortsat kan støtte selskabet i henhold til den afgivne støtteerklæring, der sikre likviditeten frem til den ordinære generalforsamling i 2027. I forbindelse med refinansieringen af koncernens lån har koncernen efter regnskabsårets udløb opnået finansierng hos koncernens bankforbindelse på 8 mio. kr., hvilket ledelsen anser for at være tilstrækkeligt til at indfri koncernens forpligtelser 12 måneder fra balancedagen. Årsrapporten er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.