Tømrer & Snedkermester Kaj Madsen Eftf. ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021/22Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 105.000 | 72.448 | 0 | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 509.000 | 418.956 | 336.187 | 356.157 | 350.280 |
| Anlægsaktiver i alt | 15.000 | 9.666 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 524.000 | 428.622 | 336.187 | 356.157 | 350.280 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 335.000 | 383.537 | 326.436 | 405.931 | 314.249 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 335.000 | 383.537 | 326.436 | 405.931 | 314.249 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 29.000 | -34.915 | -70.249 | -129.774 | -43.969 |
| Årets resultat | 126.000 | -63.541 | -35.334 | -36.753 | 85.805 |
| Egenkapital i alt | 189.000 | 45.085 | 9.751 | -49.774 | 36.031 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 1.116.000 | 846.504 | 600.063 | 516.641 | 687.643 |
| Resultat af primær drift | 174.000 | -80.114 | -29.498 | -32.706 | 118.536 |
| EBITDA | 191.000 | -76.380 | -19.832 | -32.706 | — |
| Resultat før skat | 163.000 | -80.965 | -43.079 | -43.735 | 110.689 |
| Årets resultat | 126.000 | -63.541 | -35.334 | -36.753 | 85.805 |
| Personaleomkostninger | 920.000 | 922.884 | 619.895 | 549.347 | 569.107 |
| Af- og nedskrivninger | 17.000 | 3.734 | 9.666 | 0 | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 4 | 2 | 3 | 3 | 2 |
| Udbytte | 80.000 | 0 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at drive tømrer og bygningssnedkeri og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes retableret ved egen indtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.