Guvira Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2023Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 170 | 700 | 0 | 772 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.000 | 170 | 700 | 1.000 | 1.772 | 1.000 | 1.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 120.000 | 120.000 | 120.000 | 120.002 |
| Aktiver i alt | 84.000 | 80.170 | 80.700 | 121.000 | 121.772 | 121.000 | 121.002 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 13.000 | 14.160 | 23.669 | 73.332 | 89.231 | 103.659 | 115.030 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 13.000 | 14.160 | 23.669 | 73.332 | 89.231 | 103.659 | 115.030 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 |
| Overført resultat | -9.000 | -13.990 | -2.969 | -12.332 | -27.459 | -42.659 | -54.028 |
| Årets resultat | -131.000 | -5.004 | -8.979 | -9.363 | -15.127 | -15.200 | -11.369 |
| Egenkapital i alt | 71.000 | 66.010 | 57.031 | 47.668 | 32.541 | 17.341 | 5.972 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -3.000 | -5.000 | -9.025 | -9.620 | -13.402 | -13.544 | -7.833 |
| Resultat af primær drift | — | — | -9.025 | -9.620 | -13.402 | -13.544 | -7.833 |
| Resultat før skat | — | — | -8.979 | -9.363 | -15.127 | -15.200 | -11.369 |
| Årets resultat | -131.000 | -5.004 | -8.979 | -9.363 | -15.127 | -15.200 | -11.369 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — |
| Udbytte | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at investere i tilknyttede virksomheder og kapitalinteresser inden for handel.
Årets bruttotab udgør -7.833 mod -13.544 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -11.369 mod -15.200 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.