Davo Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 15.583 | 12.007 | 12.077 | 17.422 | 11.151 | 12.957 | 11.661 |
| Omsætningsaktiver i alt | 256.643 | 19.134 | 37.192 | 20.771 | 16.225 | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | 138.177 | 2.822 | 0 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 394.820 | 21.956 | 37.192 | 20.771 | 16.225 | 100.957 | 92.661 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 262.904 | 259.145 | 232.237 | 212.236 | 215.438 | — | — |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 262.904 | 259.145 | 232.237 | 212.236 | 215.438 | 170.625 | 75.640 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 50.226 | -317.189 | -275.045 | -271.465 | -279.213 | -149.668 | -62.979 |
| Årets resultat | 16.609 | -367.415 | 42.144 | 3.580 | -7.748 | 129.545 | 86.689 |
| Egenkapital i alt | 130.226 | -237.189 | -195.045 | -191.465 | -199.213 | -69.668 | 17.021 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 48.824 | -227.071 | 45.057 | 3.596 | -7.704 | 223.767 | 112.001 |
| Resultat af primær drift | 42.962 | -231.933 | 42.235 | 3.596 | — | 142.767 | 112.001 |
| EBITDA | 47.824 | -227.071 | 45.057 | 3.596 | — | — | — |
| Resultat før skat | 21.305 | -368.731 | 42.144 | 3.580 | -7.748 | 142.701 | 111.417 |
| Årets resultat | 16.609 | -367.415 | 42.144 | 3.580 | -7.748 | 129.545 | 86.689 |
| Personaleomkostninger | 1.000 | 0 | — | — | — | 81.000 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | 4.862 | 4.862 | 2.822 | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 1 | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets hovedaktivitet er investering i aktier og anparter samt fast ejendom, internethandel, køb og salg samt dermed beslægtet virksomhed.
Regnskabsåret er forløbet tilfredsstillende. Årsrapporten udviser et resultat på kr. 86.689. Selskabets egenkapital udgør efter overførsel af årets resultat kr. 17.021. Som følge af underskud tidligere regnskabsår har selskabet tabt mere end 50% af kapitalen. Med henvisning til selskabslovens §119 er det ledelsens forventning, at selskabet er i stand til at reetablere hele kapitalen ved egen indtjening indenfor de kommende år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.