Stig Carlsen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 2.359 | 52.513 | 51.763 | 50.911 | 50.059 | 76 | 165 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 145.609 | 145.869 | 144.761 | 154.201 | 129.244 | 10.052 | 165 | 0 |
| Anlægsaktiver i alt | 67.872 | 92.731 | 114.945 | 0 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 213.481 | 238.600 | 259.706 | 154.201 | 129.244 | 10.052 | 165 | 0 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 79.750 | 79.750 | 79.750 | 147.246 | 125.116 | 76.633 | 68.981 | 70.324 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 79.750 | 79.750 | 79.750 | 147.246 | 125.116 | 76.633 | 68.981 | 70.324 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 53.731 | 78.850 | 44.656 | -73.045 | -75.872 | -146.581 | -148.816 | -150.324 |
| Årets resultat | -48.312 | 25.119 | 21.106 | -117.701 | -2.827 | -70.709 | -2.235 | -1.508 |
| Egenkapital i alt | 133.731 | 158.850 | 179.956 | 6.955 | 4.128 | -66.581 | -68.816 | -70.324 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -4.813 | -3.687 | -4.687 | -5.727 | -5.790 | -7.125 | -8.000 | -7.250 |
| Resultat af primær drift | -4.813 | -3.687 | -4.687 | -5.727 | -5.790 | -7.125 | -8.000 | -7.250 |
| Resultat før skat | -48.312 | 24.767 | 20.820 | -117.701 | -2.827 | -70.709 | -2.235 | -1.508 |
| Årets resultat | -48.312 | 25.119 | 21.106 | -117.701 | -2.827 | -70.709 | -2.235 | -1.508 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Udbytte | — | — | 55.300 | 0 | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er at være holdingselskab.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -7.250 kr. mod -8.000 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -1.508 kr. mod -2.235 kr. sidste år. Selskabet har pr. 31. december 2024 en negativ egenkapital på kr. 70.324, hvorved selskabskapitalen er tabt. Ledelsen er opmærksom på reglerne i selskabslovens § 119 om kapitaltab. Selskabets anpartshaver har afgivet tilbagetrædelseserklæring, hvorved denne bekræfter, at træde tilbage overfor de øvrige kreditorer med deres tilgodehavende. Endvidere bekræfter anpartshaver at ville støtte selskabet økonomisk så de løbende gældsforpligtelser kan betales. På denne baggrund aflægges årsregnskabet efter principperne for fortsat drift (going concern).
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.