STEEL-TECH ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.200.000 kr. (99% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Frilunds Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 505.582 | 899.369 | 740.240 | 395.298 | 1.008.046 | 1.215.247 | 808.798 | 1.240.350 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | 1.786.273 | 924.530 | 2.914.144 | 1.801.159 | 1.907.939 | 1.913.772 | 2.607.624 |
| Anlægsaktiver i alt | — | 367.917 | 2.252.087 | 111.187 | 95.575 | 198.207 | 248.122 | 306.672 |
| Aktiver i alt | 2.011.439 | 2.154.190 | 3.176.617 | 3.025.331 | 1.896.734 | 2.106.146 | 2.161.894 | 2.914.296 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | 1.499.990 | 1.959.477 | 1.820.441 | 596.901 | 744.779 | 695.470 | 939.112 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 561.615 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | 1.499.990 | 2.521.092 | 1.820.441 | 596.901 | 744.779 | 695.470 | 939.112 |
| Selskabskapital | — | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 386.851 | 604.200 | 605.525 | 654.890 | 649.833 | 711.367 | 716.424 | 725.184 |
| Årets resultat | 704.893 | 217.350 | 1.327 | 549.364 | 594.945 | 961.534 | 705.056 | 1.208.760 |
| Egenkapital i alt | 50.000 | 654.200 | 655.525 | 1.204.890 | 1.299.833 | 1.361.367 | 1.466.424 | 1.975.184 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.413.029 | 1.952.752 | 1.234.574 | 1.694.729 | 1.961.281 | 2.654.863 | 2.643.595 | 3.326.558 |
| Resultat af primær drift | — | 304.255 | 99.117 | 755.824 | 785.926 | 1.230.676 | 877.945 | 1.519.794 |
| EBITDA | — | 386.908 | 121.117 | 777.824 | 807.926 | 1.269.518 | 930.324 | 1.575.108 |
| Resultat før skat | — | 289.774 | 12.217 | 704.926 | 763.399 | 1.229.560 | 901.274 | 1.551.938 |
| Årets resultat | 704.893 | 217.350 | 1.327 | 549.364 | 594.945 | 961.534 | 705.056 | 1.208.760 |
| Personaleomkostninger | — | 1.565.844 | 1.113.457 | 916.905 | 1.153.355 | 1.385.345 | 1.713.271 | 1.751.450 |
| Af- og nedskrivninger | — | 82.653 | 22.000 | 22.000 | 22.000 | 38.842 | 52.379 | 55.314 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 5 | 3 |
| Udbytte | 1.200.000 | 0 | — | 500.000 | 600.000 | 600.000 | 700.000 | 1.200.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at lave finish på metaloverflader, herunder hovedsagligt rustfrit stål.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-01-2025 - 31-12-2025 udviser et resultat på kr. 1.208.760, og selskabets balance pr. 31-12-2025 udviser en balancesum på kr. 2.914.296, og en egenkapital på kr. 1.975.184.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.