H.S. Højgaard Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (41% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 269.289 | 6.758 | 304.845 | 12.643 | 7.722 | 8.660 | 11.195 | 57.194 | 22.838 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.854.270 | 2.847.819 | 3.114.199 | 3.175.259 | 2.862.519 | 2.884.300 | 3.216.994 | 3.614.951 | 3.634.405 |
| Anlægsaktiver i alt | 816.516 | 881.366 | 395.816 | 234.972 | 11.280 | 526.096 | 1.012.455 | 112.743 | 196.876 |
| Aktiver i alt | 3.670.786 | 3.729.185 | 3.510.015 | 3.410.231 | 2.873.799 | 3.410.396 | 4.229.449 | 3.727.694 | 3.831.281 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 372.894 | 467.290 | 114.342 | 121.590 | 12.500 | 141.489 | 390.161 | 203.778 | 59.209 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 140.820 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 372.894 | 608.110 | 114.342 | 121.590 | 12.500 | 141.489 | 390.161 | 203.778 | 59.209 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 2.973.474 | 3.041.075 | 2.815.673 | 3.034.408 | 2.666.899 | 2.718.750 | 2.798.572 | 2.669.917 | 2.810.140 |
| Årets resultat | 618.266 | 626.083 | 274.598 | 392.968 | -314.342 | 522.008 | 688.182 | -193.372 | 383.156 |
| Egenkapital i alt | 3.297.892 | 3.121.075 | 3.395.673 | 3.288.641 | 2.861.299 | 3.268.907 | 3.839.288 | 3.523.916 | 3.772.072 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -17.414 | -18.301 | -21.180 | -19.653 | -16.980 | -17.394 | -17.342 | -19.755 | -21.710 |
| Resultat af primær drift | -17.414 | -18.301 | -21.180 | -19.653 | -16.980 | -17.394 | -17.342 | -19.755 | -21.710 |
| Resultat før skat | 634.348 | 644.387 | 276.864 | 472.982 | -370.772 | 578.438 | 691.349 | -137.199 | 416.667 |
| Årets resultat | 618.266 | 626.083 | 274.598 | 392.968 | -314.342 | 522.008 | 688.182 | -193.372 | 383.156 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Udbytte | 52.900 | 0 | 500.000 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at eje anparter i andet selskab, som driver virksomhed med salgs- og rådgivende virksomhed indenfor energisektoren.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -21.710 kr. mod -19.755 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 383.156 kr. mod -193.372 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.