Smedevangen 4-6 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
679.793 kr.-12,8%
Bruttofortjeneste 2024/25
+1,5%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2024/25
Nøgletal
2024/2542,1%
Soliditetsgrad
0,3×
Likviditetsgrad
8,0%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 101.294 kr.22.264 kr.
2023Skattepligtig indkomst 388.993 kr.85.558 kr.
2022Skattepligtig indkomst 327.671 kr.72.072 kr.
2021Skattepligtig indkomst 275.081 kr.60.500 kr.
2020Skattepligtig indkomst 237.192 kr.52.162 kr.
2019Skattepligtig indkomst 26.271 kr.Fratrukket underskud 323.434 kr.5.764 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 326.000 | 780.642 | 586.872 | 595.868 | 895.900 | 746.408 | 955.375 | 479.808 |
| Omsætningsaktiver i alt | 326.000 | 802.669 | 589.586 | 595.868 | 920.171 | 757.344 | 1.018.780 | 531.300 |
| Anlægsaktiver i alt | 9.000.000 | 9.200.000 | 9.250.000 | 9.286.000 | 9.350.000 | 9.350.000 | 10.250.000 | 10.250.000 |
| Aktiver i alt | 9.326.000 | 10.002.669 | 9.839.586 | 9.881.868 | 10.270.171 | 10.107.344 | 11.268.780 | 10.781.300 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 524.000 | 1.064.629 | 1.075.874 | 1.270.952 | 1.341.450 | 1.203.849 | 1.801.922 | 2.048.246 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 7.209.000 | 6.596.239 | 5.981.744 | 5.375.311 | 5.168.823 | 4.631.630 | 4.462.358 | 3.318.172 |
| Gældsforpligtelser i alt | 7.733.000 | 7.660.868 | 7.057.618 | 6.646.263 | 6.510.273 | 5.835.479 | 6.264.280 | 5.366.418 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 1.180.000 | 1.768.717 | 2.161.420 | 2.553.350 | 3.018.442 | 3.505.649 | 4.094.062 | 4.454.973 |
| Årets resultat | 885.000 | 588.784 | 392.703 | 391.930 | 465.092 | 487.207 | 588.413 | 360.911 |
| Egenkapital i alt | 1.260.000 | 1.848.717 | 2.241.420 | 2.633.350 | 3.098.442 | 3.585.649 | 4.174.062 | 4.534.973 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 612.000 | 661.384 | 693.187 | 631.363 | 680.914 | 786.428 | 779.359 | 679.793 |
| Resultat af primær drift | 1.251.000 | 861.384 | 702.156 | 667.363 | 744.914 | — | — | — |
| Resultat før skat | 1.135.000 | 754.831 | 492.329 | 514.137 | 596.365 | 597.593 | 754.833 | 463.174 |
| Årets resultat | 885.000 | 588.784 | 392.703 | 391.930 | 465.092 | 487.207 | 588.413 | 360.911 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 20251 Selskabets væsentligste aktiviteter Selskabets formål er at eje og administrere erhvervsejendomme med deraf beslægtet virksomhed
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.