Systemvej, Auning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.500.000 kr. (84% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Steen Haugaard Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2026
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 328.220 | 42.897 | 0 | 99.510 | 227.904 | 504.955 | 364.280 | 823.831 | 35.038 |
| Omsætningsaktiver i alt | 507.268 | 226.623 | 358.540 | 633.182 | 849.550 | 2.860.721 | 3.634.250 | 891.207 | 106.904 |
| Anlægsaktiver i alt | 11.500.000 | 11.500.000 | 11.525.000 | 11.520.000 | 11.575.000 | 12.850.000 | 12.850.000 | 12.850.000 | 14.620.000 |
| Aktiver i alt | 12.007.268 | 11.726.623 | 11.883.540 | 12.153.182 | 12.424.550 | 15.710.721 | 16.484.250 | 13.741.207 | 14.726.904 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 765.936 | 530.710 | 700.478 | 914.700 | 1.156.496 | 568.265 | 653.098 | 751.576 | 1.771.948 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 5.491.808 | 5.147.595 | 4.771.939 | 4.409.575 | 4.026.457 | 6.564.909 | 6.504.442 | 6.203.030 | 5.440.113 |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.257.744 | 5.678.305 | 5.472.417 | 5.324.275 | 5.182.953 | 7.133.174 | 7.157.540 | 6.954.606 | 7.212.061 |
| Selskabskapital | 208.333 | 208.333 | 208.333 | 208.333 | 208.333 | 208.333 | 208.333 | 208.333 | 208.333 |
| Overført resultat | 4.536.719 | 4.745.067 | 5.017.426 | 5.340.363 | 5.650.507 | 6.644.688 | 3.742.094 | 4.762.791 | 5.052.154 |
| Årets resultat | -91.250 | 208.348 | 272.359 | 322.937 | 310.145 | 994.181 | 748.917 | 1.020.697 | 1.789.363 |
| Egenkapital i alt | 4.745.052 | 4.953.400 | 5.225.759 | 5.548.696 | 5.858.840 | 6.853.021 | 7.601.938 | 4.971.124 | 5.260.487 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 47.222 | 405.950 | 446.347 | 549.805 | 455.190 | 303.458 | 839.556 | 1.391.842 | 725.774 |
| Resultat af primær drift | — | — | 471.347 | 544.805 | 510.190 | — | 839.556 | 1.391.842 | 2.495.774 |
| Resultat før skat | -116.987 | 267.113 | 342.127 | 421.282 | 397.621 | 1.421.574 | 960.150 | 1.308.663 | 2.294.064 |
| Årets resultat | -91.250 | 208.348 | 272.359 | 322.937 | 310.145 | 994.181 | 748.917 | 1.020.697 | 1.789.363 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | — | — | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | 3.651.511 | 0 | 1.500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive virksomhed med udlejning af fast ejendom, samt handel, produktion og hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. StøtteerklæringSteen Haugaard Holding ApS har tilkendegivet, at det vil stille den fornødne likviditetsmæssige støtte til rådighed for selskabet i mindst 12 måneder fra balancedagen samt opretholde det nuværende udån.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.