RH Ejendomsinvest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet RH Maskinholding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 2.777 | 3.098 | 488 | 22.275 | 10.908 | 20.840 | 13.620 | 1.453.331 | 4.486 |
| Omsætningsaktiver i alt | 87.817 | 86.700 | 45.658 | 76.842 | 426.989 | 396.298 | 855.808 | 2.336.681 | 522.947 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | 1.185.879 | 1.378.771 | 1.479.402 | 5.152.056 | 4.834.656 | 8.000.000 |
| Aktiver i alt | 87.817 | 86.700 | 45.658 | 1.262.721 | 1.805.760 | 1.875.700 | 6.007.864 | 7.171.337 | 8.522.947 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.000 | 5.000 | 9.860 | 1.257.118 | 1.837.723 | 1.990.106 | 2.281.754 | 3.516.128 | 5.012.099 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.000 | 5.000 | 9.860 | 1.257.118 | 1.837.723 | 1.990.106 | 2.281.754 | 3.516.128 | 5.012.099 |
| Selskabskapital | 81.000 | 81.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 1.817 | 700 | -4.202 | -34.397 | -71.963 | -154.406 | 3.686.110 | 3.615.209 | 3.470.848 |
| Årets resultat | -1.074 | -1.117 | -4.902 | -30.195 | -37.566 | -82.443 | -159.484 | -70.901 | -144.361 |
| Egenkapital i alt | 82.817 | 81.700 | 35.798 | 5.603 | -31.963 | -114.406 | 3.726.110 | 3.655.209 | 3.510.848 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -4.664 | -4.664 | -7.462 | -26.955 | -12.612 | -60.057 | -97.032 | -31.127 | -64.531 |
| Resultat af primær drift | -4.664 | -4.664 | -7.462 | -26.955 | -12.612 | -64.425 | -115.241 | -31.127 | -83.524 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | -60.057 | -97.032 | -31.127 | — |
| Resultat før skat | -1.377 | -1.432 | -6.285 | -38.711 | -48.162 | -104.464 | -199.331 | -97.829 | -179.703 |
| Årets resultat | -1.074 | -1.117 | -4.902 | -30.195 | -37.566 | -82.443 | -159.484 | -70.901 | -144.361 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | 4.368 | 18.209 | 0 | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er udlejning af fast ejendom. Selskabet har ikke haft aktivitet i regnskabsåret, da bygningen er under renovering og efterfølgende solgt.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør -144.361 kr. mod -70.901 kr. sidste år. Tidligere ejendom er solgt og ny er erhvervet ultimo regnskabsåret. Den nye ejendom er udlejet med virkning fra starten af nyt regnskabsår. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.