Panorama9 Holding A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet DA-ATH Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 737 | 467 | 167 | 711 | 841 | 367.596 | 362.921 | 348.677 | 343.063 |
| Omsætningsaktiver i alt | 737 | 467 | 167 | 711 | 134.931 | 367.596 | 362.921 | 635.315 | 684.613 |
| Anlægsaktiver i alt | 580.564 | 1.235.729 | 0 | 14.400.000 | 14.400.000 | 0 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 581.301 | 1.236.196 | 167 | 14.400.711 | 14.534.931 | 367.596 | 362.921 | 635.315 | 684.613 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 122.542 | 77.046 | 8.934 | 639.076 | 20.000 | 23.000 | 20.000 | 20.000 | 20.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 13.673.062 | 18.014.942 | 19.795.437 | 19.467.227 | 19.775.389 | 19.937.930 | 20.751.047 | 21.581.089 | 22.167.069 |
| Gældsforpligtelser i alt | 13.795.604 | 18.091.988 | 19.804.371 | 20.106.303 | 19.795.389 | 19.960.930 | 20.771.047 | 21.601.089 | 22.187.069 |
| Selskabskapital | 880.415 | 880.415 | 880.415 | 880.415 | 880.415 | 880.415 | 880.415 | 880.415 | 880.415 |
| Overført resultat | -22.606.227 | -26.247.716 | -29.503.246 | -6.586.007 | -6.140.873 | -20.473.749 | -21.288.541 | -21.846.189 | -22.382.871 |
| Årets resultat | -3.826.164 | -3.568.499 | -3.198.763 | 14.405.730 | 445.134 | -14.332.876 | -814.792 | -557.648 | -536.682 |
| Egenkapital i alt | -13.214.303 | -16.855.792 | -20.111.322 | -5.705.592 | -5.260.458 | -19.593.334 | -20.408.126 | -20.965.774 | -21.502.456 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -3.740 | -3.765 | -4.295 | -4.446 | -21.733 | -20.493 | -17.985 | -15.609 | -14.988 |
| Resultat af primær drift | -3.740 | -3.765 | -4.295 | -4.446 | -21.733 | -20.493 | -17.985 | -15.609 | -14.988 |
| Resultat før skat | -3.826.164 | -3.511.453 | -3.250.353 | 14.405.730 | 311.044 | -14.332.876 | -814.792 | -844.286 | -878.232 |
| Årets resultat | -3.826.164 | -3.568.499 | -3.198.763 | 14.405.730 | 445.134 | -14.332.876 | -814.792 | -557.648 | -536.682 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at udvikle og markedsføre software samt hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets resultat efter skat udgør -536.682 kr. mod -557.648 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat som forventet. Selskabets ledelse er opmærksomme på, at selskabet har tabt sin egenkapital. Selskabets likviditet er som følge heraf stram, men selskabets moderselskab har givet tilsagn om at selskabets gæld til moderselskabet, mio.kr. 22 træder tilbage for øvrige kreditorer, ligesom moderselskabet vil tilføre selskabet nødvendig likviditet til selskabets planlagte aktiviteter i regnskabsåret 2026. På baggrund heraf finder selskabets ledelse selskabets likviditet for tilfredsstillende, således at selskabet kan betragtes som værende going concern. Selskabets ledelse har endvidere forventninger om en fremadrettet tilfredsstillende likviditet, på baggrund af fremadrettede forventninger til indtjeninger.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.