Lyø Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 30.000 | 33.814 | 35.441 | 12.434 | 12.352 | 10.836 | 251.415 | 271.502 | 112.866 |
| Omsætningsaktiver i alt | 63.000 | 62.814 | 84.041 | 12.434 | 12.352 | 59.436 | 291.860 | 2.401.183 | 1.068.674 |
| Anlægsaktiver i alt | 5.550.000 | 6.734.872 | 7.483.127 | 10.129.490 | 11.990.850 | 11.664.617 | 12.339.514 | 15.174.869 | 14.206.682 |
| Aktiver i alt | 5.613.000 | 6.797.686 | 7.567.168 | 10.141.924 | 12.003.202 | 11.724.053 | 12.631.374 | 17.576.052 | 15.275.356 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.506.000 | 2.698.520 | 2.842.683 | 2.908.053 | 186.364 | 416.525 | 740.580 | 2.821.905 | 5.023.303 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 2.902.428 | 2.902.428 | 2.902.428 | 2.902.428 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.506.000 | 2.698.520 | 2.842.683 | 2.908.053 | 3.088.792 | 3.318.953 | 3.643.008 | 5.724.333 | 5.023.303 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 924.000 | 730.295 | 606.059 | 467.882 | 286.360 | 101.583 | 80.421 | 142.887 | -268.041 |
| Årets resultat | 2.426.000 | 1.045.199 | 679.319 | 2.564.687 | 1.737.039 | -452.110 | 642.166 | 2.924.353 | -1.532.166 |
| Egenkapital i alt | 3.107.000 | 4.099.166 | 4.724.485 | 7.233.871 | 8.914.410 | 8.405.100 | 8.988.366 | 11.851.719 | 10.252.053 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -9.000 | -14.313 | 41.413 | 33.945 | -6.875 | 42.725 | 279.202 | 319.437 | -90.686 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -6.875 | 42.725 | 231.675 | 240.805 | -213.973 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | 234.002 | 259.837 | -192.024 |
| Resultat før skat | 2.409.000 | 1.067.199 | 679.319 | 2.564.687 | 1.737.039 | -452.110 | 642.166 | 2.924.353 | -1.544.992 |
| Årets resultat | 2.426.000 | 1.045.199 | 679.319 | 2.564.687 | 1.737.039 | -452.110 | 642.166 | 2.924.353 | -1.532.166 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | 45.200 | 59.600 | 101.338 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | 2.327 | 19.032 | 21.949 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 53.000 | 54.000 | 55.300 | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 61.000 | 67.500 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål består i at eje kapitalandele i andre selskaber samt anden hermed beslægtet virksomhed. Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at eje kapitalandele i bl.a. Easyliving Holding ApS samt udføre håndværksarbejde i form af boligrenovering og lignende.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -90.686 kr. mod 319.437 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -1.532.166 kr. mod 2.924.353 kr. sidste år. Regnskabsåret har været påvirket af negativ dagsværdiregulering i kapitalandel.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.