Laurbo Træhuse ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
272.290 kr.-40,2%
Bruttofortjeneste 2021/22
-13,5%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2021/22
Nøgletal
2021/22267.659 kr.
EBITDA
55,7%
Soliditetsgrad
1,3×
Likviditetsgrad
39,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Reichstein-Hansen Holding ApS.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 36.864 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 9.646 | 42.619 | 49.365 | 18.728 | 188.614 | 21.844 |
| Omsætningsaktiver i alt | 379.411 | 69.554 | 376.781 | 227.288 | 351.803 | 313.421 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 104.900 | 93.175 | 75.006 | 138.168 | 274.071 |
| Aktiver i alt | 379.411 | 174.454 | 469.956 | 302.294 | 489.971 | 587.492 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 367.269 | 230.516 | 423.289 | 170.313 | 292.229 | 239.634 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 84.844 | 54.844 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 367.269 | 315.360 | 478.133 | 170.313 | 292.229 | 239.634 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -67.858 | -220.906 | -88.177 | 51.981 | 117.742 | 247.108 |
| Årets resultat | 327.014 | -153.048 | 132.729 | 140.160 | 65.761 | 129.366 |
| Egenkapital i alt | 12.142 | -140.906 | -8.177 | 131.981 | 197.742 | 327.108 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 563.584 | -87.842 | 1.037.580 | 484.020 | 455.271 | 272.290 |
| Resultat af primær drift | 538.609 | -124.292 | 64.057 | 184.194 | 89.339 | 206.730 |
| EBITDA | 825.022 | -87.842 | 95.782 | 202.363 | 136.177 | 267.659 |
| Resultat før skat | 478.684 | -153.048 | 65.612 | 180.019 | 85.234 | 169.240 |
| Årets resultat | 327.014 | -153.048 | 132.729 | 140.160 | 65.761 | 129.366 |
| Personaleomkostninger | 311.388 | 0 | 941.798 | 281.657 | 319.094 | 4.631 |
| Af- og nedskrivninger | 286.413 | 36.450 | 31.725 | 18.169 | 46.838 | 60.929 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets aktiviteter er indenfor tømrer-, snedker-, og entreprenørbranchen.
Selskabets resultatopgørelse for 2021/22 udviser et overskud på kr. 129.366, og selskabets balance pr. 30. juni 2022 udviser en egenkapital på kr. 327.108.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.