Mejers Vinhus ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Mejer Holding, Ikast ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 22.094 | 52.030 | 2.752 | 54.292 | 110.639 | 46.081 | 56.960 | 47.260 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.022.963 | 1.085.173 | 1.027.282 | 1.075.468 | 1.097.851 | 1.028.253 | 597.793 | 491.624 |
| Anlægsaktiver i alt | 140.208 | 88.780 | 38.333 | 0 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 1.163.171 | 1.173.953 | 1.065.615 | 1.075.468 | 1.097.851 | 1.028.253 | 597.793 | 491.624 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 604.402 | 626.839 | 544.481 | 490.938 | 537.356 | 651.172 | 497.147 | 638.082 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 63.333 | 23.333 | 0 | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 667.735 | 650.172 | 544.481 | 490.938 | 537.356 | 651.172 | 497.147 | 638.082 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 342.436 | 383.781 | 391.134 | 459.530 | 435.495 | 252.081 | -24.354 | -271.458 |
| Årets resultat | 121.528 | 41.345 | 7.353 | 68.396 | -24.035 | -183.414 | -276.435 | -247.104 |
| Egenkapital i alt | 467.436 | 508.781 | 516.134 | 584.530 | 560.495 | 377.081 | 100.646 | -146.458 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.006.536 | 1.035.955 | 1.065.266 | 1.145.491 | 1.050.087 | 923.771 | 666.527 | 741.389 |
| Resultat af primær drift | 160.664 | 56.030 | 14.407 | 95.358 | -18.051 | -233.503 | -214.580 | -239.223 |
| EBITDA | 222.899 | 130.167 | 66.402 | 139.414 | -7.006 | -203.318 | -211.102 | — |
| Resultat før skat | 155.088 | 55.009 | 9.695 | 87.566 | -28.035 | -235.114 | -217.735 | -247.104 |
| Årets resultat | 121.528 | 41.345 | 7.353 | 68.396 | -24.035 | -183.414 | -276.435 | -247.104 |
| Personaleomkostninger | 783.637 | 905.788 | 998.864 | 1.006.077 | 1.057.093 | 1.127.089 | 877.629 | 980.612 |
| Af- og nedskrivninger | 62.235 | 74.137 | 51.995 | 44.056 | 11.045 | 30.185 | 3.478 | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets hovedaktivitet har i lighed med tidligere år bestået i detailhandel, og hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør -247.104 kr. mod -276.435 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabets egenkapital udgør pr. 30. september 2024 mindre end halvdelen af den tegnede kapital, hvorfor selskabet er omfattet af selskabslovens § 119 om kapitaltab. Kapitalen forventes reetableret ved overskudsgivende drift i fremtiden.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.