Murermester Henrik Langgaard Madsen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
2.379.878 kr.+12,1%
Bruttofortjeneste 2024/25
+5,3%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017/18–2024/25
Nøgletal
2024/251.088.515 kr.
EBITDA
91,6%
Soliditetsgrad
21×
Likviditetsgrad
17,2%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (9% af årets resultat).
Historik
2024/2579.400 kr.
2023/2467.500 kr.
2022/2361.000 kr.
2021/2257.200 kr.
2020/2156.500 kr.
2019/2055.300 kr.
2018/1954.000 kr.
2017/1852.900 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 1.058.932 kr.232.958 kr.
2023Skattepligtig indkomst 1.187.339 kr.261.206 kr.
2022Skattepligtig indkomst 590.784 kr.129.954 kr.
2021Skattepligtig indkomst 641.981 kr.141.218 kr.
2020Skattepligtig indkomst 494.680 kr.108.812 kr.
2019Skattepligtig indkomst 449.973 kr.98.978 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.359.624 | 1.767.026 | 875.478 | 459.280 | 1.878.015 | 2.825.803 | 3.574.417 | 3.905.369 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | 5.782.413 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | 18.200 |
| Aktiver i alt | 1.949.467 | 2.093.141 | 2.536.084 | 3.075.398 | 3.378.675 | 4.424.929 | 4.949.971 | 5.800.613 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 273.215 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 212.696 |
| Gældsforpligtelser i alt | 518.858 | 397.551 | 526.894 | 644.008 | 553.439 | 726.562 | 483.225 | 485.911 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 1.289.030 | 1.559.990 | 1.873.890 | 2.294.890 | 2.688.036 | 3.557.367 | 4.319.246 | 5.155.302 |
| Årets resultat | 381.849 | 324.960 | 369.200 | 477.500 | 450.346 | 930.331 | 829.379 | 915.456 |
| Egenkapital i alt | 1.421.930 | 1.693.990 | 2.009.190 | 2.431.390 | 2.825.236 | 3.698.367 | 4.466.746 | 5.314.702 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.656.204 | 1.573.239 | 1.412.362 | 1.511.102 | 2.043.502 | 2.425.502 | 2.123.065 | 2.379.878 |
| Resultat af primær drift | 487.546 | 417.852 | 497.784 | 421.898 | 788.115 | 1.095.489 | 832.527 | 1.080.715 |
| EBITDA | 587.943 | 510.054 | 561.280 | 485.394 | 834.763 | 1.106.376 | 840.327 | 1.088.515 |
| Resultat før skat | 487.022 | 416.859 | 473.649 | 612.354 | 577.507 | 1.193.048 | 1.064.736 | 1.173.868 |
| Årets resultat | 381.849 | 324.960 | 369.200 | 477.500 | 450.346 | 930.331 | 829.379 | 915.456 |
| Personaleomkostninger | 1.068.261 | 1.063.185 | 851.082 | 1.025.708 | 1.208.739 | 1.317.603 | 1.282.738 | 1.291.363 |
| Af- og nedskrivninger | 100.397 | 92.202 | 63.496 | 63.496 | 46.648 | 10.887 | 7.800 | 7.800 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | 2 | 2 | — | 4 | 3 | 3 |
| Udbytte | 52.900 | 54.000 | 55.300 | 56.500 | 57.200 | 61.000 | 67.500 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er at drive murervirksomhed herunder beslægtede arbejdsopgaver samt investering i ejendomme og værdipapirer mv.
Regnskabsåret er forløbet tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.