Disubco A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Jan Rohdemejer Holding II ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2018/19- Bruttofortjeneste
- -406.818 kr.
- Resultat af primær drift
- -515.855 kr.
- Årets resultat
- -519.487 kr.
- Egenkapital
- -19.419 kr.
- Aktiver i alt
- 556.562 kr.
- Ansatte
- 1
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 76.276 | 274.957 | 47.588 | 358.819 | 52.000 | 151.000 | 719.000 | 67.000 | 708.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.373.889 | 1.547.357 | 556.562 | 1.838.425 | 2.814.000 | 2.009.000 | 2.213.000 | 3.984.000 | 1.739.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 123.569 | 28.913 | — | — | — | — | 23.000 | 15.000 | 8.000 |
| Aktiver i alt | 2.497.458 | 1.576.270 | 556.562 | 1.838.425 | 2.814.000 | 2.009.000 | 2.236.000 | 3.999.000 | 1.747.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.474.158 | 1.076.202 | 575.982 | 1.239.851 | 1.376.000 | 355.000 | 546.000 | 2.171.000 | 1.198.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 27.000 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.474.158 | 1.076.202 | 575.982 | 1.239.851 | 1.376.000 | 382.000 | 546.000 | 2.171.000 | 1.198.000 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | 523.300 | 68 | -519.420 | 98.574 | 938.000 | 1.127.000 | 1.190.000 | 828.000 | -451.000 |
| Årets resultat | 117.084 | -523.232 | -519.487 | 617.994 | 839.000 | 189.000 | 62.000 | -1.348.000 | -1.280.000 |
| Egenkapital i alt | 1.023.300 | 500.068 | -19.420 | 598.574 | 1.438.000 | 1.627.000 | 1.690.000 | 1.828.000 | 549.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.215.692 | 966.878 | -406.818 | 635.997 | 807.000 | 290.000 | 82.000 | -1.293.000 | -1.261.000 |
| Resultat af primær drift | 90.617 | -327.553 | -515.855 | 635.997 | — | — | — | -1.301.000 | -1.269.000 |
| EBITDA | 229.836 | -232.897 | -486.942 | 635.997 | — | — | — | -1.293.000 | -1.261.000 |
| Resultat før skat | 150.884 | -359.600 | — | — | 766.000 | 243.000 | 80.000 | -1.320.000 | -1.280.000 |
| Årets resultat | 117.084 | -523.232 | -519.487 | 617.994 | 839.000 | 189.000 | 62.000 | -1.348.000 | -1.280.000 |
| Personaleomkostninger | 1.985.856 | 1.199.775 | 80.124 | 0 | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 139.219 | 94.656 | 28.913 | 0 | — | — | — | 8.000 | 8.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 3 | 2 | 1 | 0 | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er eksportbaseret industri- og håndværksvirksomhed herunder salg og sourcing af halvfabrikata fortrinsvis indenfor forarbejdning og efterbehandling af metalemner af enhver art, samt hermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på 1.280 t.kr. mod et underskud på 1.348 t.kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på 549 t.kr. De seneste års realiserede underskud afspejler investeringer og forberedende arbejder til sikring af det fremtidige indtjeningspotentiale i selskabet og anses af ledelsen derfor som forventet.Selskabet forventer at reetablere selskabskapitalen gennem fremtidig indtjening på baggrund af indgåede kundekontrakter, som forventes at have positiv indvirkning på selskabets aktiviteter og økonomiske forhold for regnskabsåret 2025/26. På baggrund heraf er det ledelsens vurdering, at selskabet har tilstrækkelig likviditet til at fortsætte driften for regnskabsåret 2025/26. Der henvises til note 2 for nærmere omtale heraf.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.