The Village Recording ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.149.197 kr.-5,9%
Bruttofortjeneste 2025
+8,5%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2025
Nøgletal
2025653.287 kr.
EBITDA
54,3%
Soliditetsgrad
0,2×
Likviditetsgrad
-0,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 132.988 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -150.267 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 734.396 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 76.985 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -50.291 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -84.899 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 174.825 | 0 | 0 | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 174.825 | 49.459 | 61.300 | 46.647 | 28.867 | 8.750 | 0 | 191.744 | 62.040 |
| Anlægsaktiver i alt | 7.971.895 | 8.519.309 | 8.452.345 | 8.086.530 | 13.982.681 | 12.069.160 | 11.655.639 | 11.242.118 | 10.828.597 |
| Aktiver i alt | 8.146.720 | 8.568.768 | 8.513.645 | 8.133.177 | 14.011.548 | 12.077.910 | 11.655.639 | 11.433.862 | 10.890.637 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 478.286 | 1.082.691 | 779.616 | 640.945 | 697.423 | 706.934 | 665.861 | 598.936 | 387.312 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 6.199.540 | 5.934.453 | 6.087.213 | 5.841.624 | 5.389.560 | 4.309.072 | 4.225.606 | 4.134.963 | 3.839.795 |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.677.826 | 7.017.144 | 6.866.829 | 6.482.569 | 6.086.983 | 5.016.006 | 4.891.467 | 4.733.899 | 4.227.107 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | — | — | — | — | — | — | 2.349.342 | 2.294.226 | 2.265.014 |
| Årets resultat | 364.018 | 64.528 | 73.150 | 2.039 | 48.531 | 724.900 | 124.176 | -55.115 | -29.212 |
| Egenkapital i alt | 1.437.019 | 1.501.546 | 1.574.696 | 1.576.735 | 6.317.869 | 5.872.769 | 5.996.945 | 5.941.829 | 5.912.617 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 597.419 | 667.644 | 994.052 | 974.996 | 1.094.126 | 1.089.786 | 946.244 | 1.220.980 | 1.149.197 |
| Resultat af primær drift | 333.899 | 180.940 | 436.415 | 299.714 | 224.230 | 189.988 | 46.192 | 308.394 | 172.014 |
| EBITDA | 597.419 | 489.526 | 787.699 | 682.536 | 616.626 | 603.510 | 459.713 | 721.915 | 653.287 |
| Resultat før skat | 395.893 | 82.731 | 95.192 | 3.792 | 62.219 | 637.332 | -297.732 | -64.208 | -36.433 |
| Årets resultat | 364.018 | 64.528 | 73.150 | 2.039 | 48.531 | 724.900 | 124.176 | -55.115 | -29.212 |
| Personaleomkostninger | 0 | 178.118 | 206.353 | 292.460 | 477.500 | 486.276 | — | — | 495.910 |
| Af- og nedskrivninger | 263.520 | 308.586 | 351.284 | 382.822 | 392.396 | 413.522 | 413.521 | 413.521 | 481.273 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at eje og investere i ejendom og drive lydstudio.
Årets resultat anses for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.