REALVISION HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (25% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.925 | 9.871 | 9.813 | 9.744 | 8.446 | 5.702 | 1.600 | 48.035 | 220.611 |
| Omsætningsaktiver i alt | 530.140 | 659.206 | 258.443 | 750.125 | 750.128 | 809.371 | 1.663.042 | 2.212.638 | 2.370.704 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.400.000 | 3.400.000 | 600.000 | 522.223 | 528.490 | 1.020.738 | 1.163.202 | 1.066.871 | 1.042.947 |
| Aktiver i alt | 3.930.140 | 4.059.206 | 858.443 | 1.272.348 | 1.278.618 | 1.830.109 | 2.826.244 | 3.279.509 | 3.413.651 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 935.013 | 883.245 | 681.245 | 470.000 | 247.714 | 320.627 | 831.614 | 942.540 | 577.445 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 935.013 | 883.245 | 681.245 | 470.000 | 247.714 | 320.627 | 831.614 | 942.540 | 577.445 |
| Selskabskapital | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Overført resultat | 2.495.127 | 2.675.961 | -122.802 | 282.348 | 616.504 | 1.009.482 | 1.534.091 | 1.878.623 | 2.204.311 |
| Årets resultat | 433.976 | 380.834 | -2.798.763 | 625.150 | 448.556 | 592.978 | 685.148 | 464.339 | 634.236 |
| Egenkapital i alt | 2.995.127 | 3.175.961 | 177.198 | 802.348 | 1.030.904 | 1.509.482 | 1.994.630 | 2.336.969 | 2.836.206 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -11.210 | -8.374 | -13.719 | 0 | 0 | -2.500 |
| Resultat af primær drift | 0 | 0 | 0 | -11.210 | -8.374 | -13.719 | 0 | — | -2.500 |
| Resultat før skat | 425.356 | 375.428 | -2.798.763 | 622.805 | 446.381 | 588.527 | 676.667 | 457.174 | 696.754 |
| Årets resultat | 433.976 | 380.834 | -2.798.763 | 625.150 | 448.556 | 592.978 | 685.148 | 464.339 | 634.236 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 |
| Udbytte | 200.000 | 200.000 | 0 | 220.000 | 114.400 | 200.000 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i at eje kapitalandele i andre virksomheder.
Årets resultat viser et overskud på t.kr. 634 mod overskud på t.kr. 464 sidste år. Egenkapitalen udgør t.kr. 2.836.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.