Hørlyck Entreprise A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Hørlyck Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 10.336 | 197.585 | 670.629 | 1.182.598 | 0 | 528.075 | 558.000 | 465.175 | 354.507 |
| Omsætningsaktiver i alt | 19.336 | 203.585 | 2.547.947 | 5.290.031 | 9.094.708 | 16.049.425 | 18.472.605 | 37.453.605 | 19.478.359 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.804.974 | 0 | 132.661 | 37.500 | 75.750 | 115.750 | 176.243 | 292.729 | 1.304.789 |
| Aktiver i alt | 1.824.310 | 203.585 | 2.680.608 | 5.327.531 | 9.170.458 | 16.165.175 | 18.648.848 | 37.746.334 | 20.783.148 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 483.605 | 53.125 | 2.018.605 | 4.078.389 | 7.209.395 | 12.164.275 | 13.599.979 | 31.584.349 | 14.952.882 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 980.000 | 0 | 117.386 | 243.565 | 243.565 | 1.443.905 | 2.348.203 | 2.347.627 | 2.038.513 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.463.605 | 53.125 | 2.135.991 | 4.321.954 | 7.452.960 | 13.608.180 | 15.948.182 | 33.931.976 | 16.991.395 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
| Overført resultat | 235.705 | 25.460 | 113.631 | 580.577 | 1.268.713 | 2.116.755 | 2.253.250 | 3.366.495 | 3.305.045 |
| Årets resultat | 26.815 | -210.245 | 88.171 | 466.945 | 801.137 | 978.040 | 316.495 | 1.233.244 | 138.550 |
| Egenkapital i alt | 360.705 | 150.460 | 538.631 | 1.005.577 | 1.693.713 | 2.541.755 | 2.678.250 | 3.791.495 | 3.730.045 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 64.186 | -195.574 | 2.716.654 | 4.121.438 | 4.520.799 | 5.653.212 | 6.694.165 | 8.922.151 | 7.951.682 |
| Resultat af primær drift | 50.743 | -195.574 | 122.901 | 696.474 | 1.094.471 | 1.477.751 | 933.079 | 2.515.389 | 1.137.067 |
| EBITDA | 64.186 | -195.574 | 130.843 | 829.135 | 1.094.471 | — | 941.053 | 2.530.216 | 1.266.959 |
| Resultat før skat | 38.364 | -210.078 | 118.665 | 619.447 | 1.043.712 | 1.271.379 | 451.865 | 1.688.189 | 255.847 |
| Årets resultat | 26.815 | -210.245 | 88.171 | 466.945 | 801.137 | 978.040 | 316.495 | 1.233.244 | 138.550 |
| Personaleomkostninger | — | — | 2.585.811 | 3.292.303 | 3.426.328 | 4.175.461 | 5.730.612 | 6.391.935 | 6.684.723 |
| Af- og nedskrivninger | 13.443 | 0 | 7.942 | 132.661 | 0 | — | 7.974 | 14.827 | 129.892 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 4 | 5 | 5 | 6 | 8 | 9 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter omfatter totalentreprenørvirksomhed, bygge- & projektledelse.
Regnskabsåret 2025 har været præget af betydelig volatilitet og generel uro på verdensmarkedet. Som leverandør til primært eksporterende virksomheder og bioteksektoren har vi været direkte påvirket af de skiftende markedsvilkår, som vores kunder navigerer under.Årets resultat bærer præg af, at flere kunder har igangsat og efterfølgende standset projekter med kort varsel. Denne stop-go-effekt i projektporteføljen har medført en lavere bruttoomsætning end forventet og et tilsvarende lavere overskud, da ressourceplanlægningen er blevet udfordret af de hurtige skift i kundernes investeringslyst.Investeringer og fremtidsudsigterTrods de udfordrende markedsvilkår har ledelsen valgt at fastholde et strategisk fokus på fremtiden. Vi har i 2025 foretaget væsentlige investeringer i udviklingen af nye kunderelationer og opdyrkning af nye forretningsområder.Disse tiltag er gennemført for at diversificere vores portefølje og gøre forretningen mere robust over for sektorspecifikke udsving. Som følge af disse investeringer står virksomheden styrket ved indgangen til 2026 med et bredere fundament og en optimeret pipeline.FremtidenVi kan med glæde konstatere at tiltagene udført i 2025 allerede har positiv påvirkning i virksomheden.Vi har indgået aftaler med nye kunder i nye forretningsområder der allerede fra Q2 vil løfte bruttoomsætningen pænt uden at basisomkostningerne stiger. Arbejdet med at konsolidere virksomhedens drift og kundegrundlag vi
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.