MB Balling Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-3.750 kr.
Bruttofortjeneste 2020/21
Nøgletal
2020/2168,1%
Soliditetsgrad
17,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20232023Skattepligtig indkomst 0 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -3.750 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -3.750 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -3.750 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -3.750 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2021
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | 220.432 | 147.408 | 99.916 | 119.693 |
| Aktiver i alt | 220.432 | 147.408 | 99.916 | 119.693 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 26.875 | 30.625 | 34.375 | 38.125 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 26.875 | 30.625 | 34.375 | 38.125 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -26.875 | -30.625 | -59.459 | -43.432 |
| Årets resultat | 38.332 | -76.774 | -51.242 | 14.243 |
| Egenkapital i alt | 193.557 | 116.783 | 65.541 | 81.568 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -3.750 |
| Resultat af primær drift | -3.750 | -3.750 | -3.750 | -3.750 |
| Resultat før skat | 38.332 | -76.774 | -51.242 | 14.243 |
| Årets resultat | 38.332 | -76.774 | -51.242 | 14.243 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Hovedaktiviteten har i lighed med tidligere år bestået af holdingvirksomhed og beslægtede investeringer.
Årets resultat efter skat udgør 14.243 kr. mod -51.242 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.