Insero A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 17.500.000 kr. (121% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 5.676.000 | 812.000 | 293.000 | 812.000 | 885.000 | 644.000 | 418.000 | 690.000 | 331.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 13.998.000 | 7.809.000 | 11.946.000 | 5.882.000 | 7.578.000 | 8.671.000 | 15.254.000 | 21.908.000 | 17.515.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 50.468.000 | 26.772.000 | 32.888.000 | 36.484.000 | 37.111.000 | 37.621.000 | 41.431.000 | 45.257.000 | 51.532.000 |
| Aktiver i alt | 64.466.000 | 34.581.000 | 44.834.000 | 42.366.000 | 44.689.000 | 46.292.000 | 56.685.000 | 67.165.000 | 69.047.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 9.234.000 | 7.239.000 | 4.334.000 | 2.424.000 | 3.137.000 | 1.293.000 | 964.000 | 912.000 | 877.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 397.000 | 1.006.000 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 9.234.000 | 7.239.000 | 4.731.000 | 3.430.000 | 3.137.000 | 1.293.000 | 964.000 | 912.000 | 877.000 |
| Selskabskapital | 5.400.000 | 5.500.000 | 5.800.000 | 5.800.000 | 5.800.000 | 5.800.000 | 5.800.000 | 5.800.000 | 5.800.000 |
| Overført resultat | 48.499.000 | 18.769.000 | 33.652.000 | 32.485.000 | 35.527.000 | 39.199.000 | 49.921.000 | 47.953.000 | 44.870.000 |
| Årets resultat | -8.160.000 | -33.755.000 | -8.517.000 | -1.167.000 | 3.042.000 | 3.670.000 | 10.722.000 | 10.532.000 | 14.417.000 |
| Egenkapital i alt | 54.524.000 | 24.269.000 | 39.452.000 | 38.285.000 | 41.327.000 | 44.999.000 | 55.721.000 | 66.253.000 | 68.170.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 23.735.000 | 16.140.000 | 10.781.000 | 4.123.000 | 4.306.000 | 1.751.000 | 3.385.000 | 4.226.000 | 4.484.000 |
| Resultat af primær drift | -2.920.000 | -15.842.000 | -4.220.000 | -6.131.000 | -2.415.000 | -3.884.000 | — | -1.778.000 | -1.642.000 |
| EBITDA | 98.000 | -8.113.000 | -3.602.000 | -6.131.000 | — | — | — | — | -1.621.000 |
| Resultat før skat | -8.395.000 | -34.272.000 | -9.147.000 | -2.427.000 | 2.235.000 | 2.154.000 | 9.484.000 | 9.325.000 | 11.850.000 |
| Årets resultat | -8.160.000 | -33.755.000 | -8.517.000 | -1.167.000 | 3.042.000 | 3.670.000 | 10.722.000 | 10.532.000 | 14.417.000 |
| Personaleomkostninger | 23.637.000 | 24.253.000 | 14.383.000 | 10.254.000 | 6.721.000 | 5.635.000 | 5.871.000 | 5.844.000 | 6.105.000 |
| Af- og nedskrivninger | 3.018.000 | 7.729.000 | 618.000 | 0 | — | — | — | — | 21.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 38 | 42 | 25 | 18 | 12 | 9 | 10 | 10 | 10 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | 12.500.000 | 17.500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Insero A/S er et datterselskab til foreningen Insero Horsens.Insero A/S rummer backofficefunktioner inden for softwareudvikling, økonomi, IT og kommunikation, som anvendes bredt i Insero-ejede selskaber.Selskabet rummer ligeledes uddannelsesaktiviteter, der primært skal vække børn og unges nysgerrighed og interesse, hvilket bliver styrket gennem læring fra dagtilbud til ungdomsuddannelser ved at kickstarte nye koncepter, inddrage teknologier i undervisningen og skabe motivation for læring ved at arbejde problembaseret.Uddannelsesaktiviteter bidrager til uddannelsestilbuddene Fabricate_Now, Science Camps, STEAM Sprinter, lærerkonference ”Naturfagene ud af Boksen” m.fl.Insero A/S er derudover ejer af datterselskaberne Insero Air Traffic Solutions A/S, Best Green ApS, Best Green Erhverv ApS og TADAA! ApS.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på t.DKK 14.417 mod t.DKK 10.532 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på t.DKK 68.170.Resultatforventningen for 2025 var et positivt resultat før skat på t.DKK 9,000 – 11,000. Årets resultat før skat i 2025 udgør t.DKK 11.850 og er positivt påvirket af resultatudviklingen i datterselskaberne. Samlet set er udviklingen i de økonomiske nøgletal tilfredsstillende i forhold til forventningerne ved årets begyndelse. Datterselskabet Insero Air Traffic Solutions A/S leverer softwareydelser til lufthavne og baser, som understøtter en effektiv og sikker håndtering af lufttrafik. Virksomheden har fortsat den positive udvikling og leverede i 2025 det bedste resultat i selskabets historie med en vækst i resultat før finansielle poster på t.DKK 1.893 i forhold til 2024 samt en øget omsætning på baggrund af vækst i det europæiske marked. Det har bidraget til et resultat før finansielle poster på t.DKK 13.169.Datterselskabet Best Green ApS leverer varme på abonnement til kommuner, erhverv og private i hele Danmark. Selskabet leverede i 2025 et resultat før finansielle poster på t.DKK 930 mod t.DKK 1.128 i 2024.Datterselskabet Best Green Erhverv ApS leverer varme på abonnement til erhverv og kommuner i hele Danmark. Selskabet har leveret et resultat før finansielle poster på t.DKK 597 mod t.DKK 104 i 2024.Datterselskabet TADAA! ApS udbreder delebiler som u
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.