SPI - Bayern IV K/SAktiv
Økonomiske nøgletal
-27.543 kr.-30,2%
Bruttofortjeneste 2025
Nøgletal
202584,1%
Soliditetsgrad
0,0×
Likviditetsgrad
13,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025
Foreslået udbytte for regnskabsåret 890.000 kr. (69% af årets resultat).
Historik
2025890.000 kr.
2024625.000 kr.
2023750.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 754 | 10.486 | 15.291 | 27.864 | 3.749 | 1.524 | 62.111 | 3.494 | 9.169 |
| Omsætningsaktiver i alt | 754 | 10.486 | 15.291 | 27.864 | 3.749 | 1.524 | 62.111 | 3.494 | 9.169 |
| Anlægsaktiver i alt | 8.710.674 | 9.039.318 | 9.366.912 | 9.695.184 | 10.020.940 | 10.347.187 | 10.673.593 | 11.002.117 | 11.327.886 |
| Aktiver i alt | 8.711.428 | 9.049.804 | 9.382.203 | 9.723.048 | 10.024.689 | 10.348.711 | 10.735.704 | 11.005.611 | 11.337.055 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.538.291 | 1.096.313 | 1.099.204 | 1.284.564 | 2.133.169 | 2.098.769 | 2.080.059 | 1.863.753 | 1.797.454 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.538.291 | 1.096.313 | 1.099.204 | 1.284.564 | 2.133.169 | 2.098.769 | 2.080.059 | 1.863.753 | 1.797.454 |
| Selskabskapital | 6.580.099 | 6.580.098 | 6.580.099 | 6.580.099 | 6.580.099 | 6.580.099 | 6.580.099 | 6.580.099 | 6.580.099 |
| Overført resultat | -2.070.006 | -1.618.295 | -1.616.403 | -1.789.170 | -2.661.890 | -2.629.715 | -2.550.419 | -2.392.729 | -2.320.755 |
| Årets resultat | 967.574 | 1.189.908 | 1.107.650 | 1.152.385 | 1.123.036 | 1.323.422 | 1.155.703 | 1.111.213 | 1.287.743 |
| Egenkapital i alt | 7.173.137 | 7.953.491 | 8.282.999 | 8.438.484 | 7.891.520 | 8.249.942 | 8.655.645 | 9.141.858 | 9.539.601 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -18.376 | -18.289 | -15.327 | -17.629 | -17.116 | -19.116 | -19.166 | -21.151 | -27.543 |
| Resultat af primær drift | -18.376 | -18.289 | -15.327 | -17.629 | -17.116 | -19.116 | -19.166 | -21.151 | -27.543 |
| Resultat før skat | 967.574 | 1.189.908 | 1.107.650 | 1.152.385 | 1.123.036 | 1.323.422 | 1.155.703 | 1.111.213 | 1.287.743 |
| Årets resultat | 967.574 | 1.189.908 | 1.107.650 | 1.152.385 | 1.123.036 | 1.323.422 | 1.155.703 | 1.111.213 | 1.287.743 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | 750.000 | 625.000 | 890.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af 100% ejerskab af SPI – Bayern IV ApS & Co. KG, hvis aktivitet består i produktion af strøm til elselskaber fra et solcelleanlæg beliggende i Neukirchen vorm Wald, Bayern.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.