Intergros ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Intergros Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 209.000 | 282.544 | 2.465.377 | 2.302.033 | 1.010.835 | 952.873 | 232.698 | 1.234.290 | 543.113 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.382.000 | 2.666.850 | 5.871.019 | 4.481.744 | 3.769.671 | 4.423.244 | 5.872.906 | 5.611.609 | 6.875.670 |
| Anlægsaktiver i alt | 8.000 | 2.606 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 2.390.000 | 2.669.456 | 5.871.019 | 4.481.744 | 3.769.671 | 4.423.244 | 5.872.906 | 5.611.609 | 6.875.670 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.580.000 | 1.875.571 | 5.057.235 | 3.309.485 | 2.313.310 | 2.742.777 | 3.962.728 | 3.517.955 | 4.631.164 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.580.000 | 1.875.571 | 5.057.235 | 3.309.485 | 2.313.310 | 2.742.777 | 3.962.728 | 3.517.955 | 4.631.164 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 685.000 | 668.885 | 688.784 | 1.047.259 | 1.331.361 | 1.555.467 | 1.785.178 | 1.968.654 | 2.119.506 |
| Årets resultat | 131.000 | -15.976 | 19.898 | 358.475 | 284.102 | 224.105 | 229.712 | 183.476 | 150.852 |
| Egenkapital i alt | 810.000 | 793.885 | 813.784 | 1.172.259 | 1.456.361 | 1.680.467 | 1.910.178 | 2.093.654 | 2.244.506 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 580.000 | 388.755 | 436.380 | 887.390 | 787.772 | 691.324 | 693.167 | 676.148 | 634.917 |
| Resultat af primær drift | 167.000 | -16.734 | 31.041 | 479.742 | 382.671 | 286.667 | 285.129 | 222.254 | 179.087 |
| EBITDA | 185.000 | -10.172 | 36.589 | 490.203 | 386.939 | 289.717 | 292.019 | 229.595 | 184.351 |
| Resultat før skat | 168.000 | -20.313 | 25.513 | 459.822 | 364.644 | 287.311 | 294.480 | 235.220 | 193.378 |
| Årets resultat | 131.000 | -15.976 | 19.898 | 358.475 | 284.102 | 224.105 | 229.712 | 183.476 | 150.852 |
| Personaleomkostninger | 395.000 | 398.927 | 399.791 | 397.187 | 400.833 | 401.607 | 401.148 | 446.553 | 450.566 |
| Af- og nedskrivninger | 18.000 | 6.562 | 5.548 | 10.461 | 4.268 | 3.050 | 6.890 | 7.341 | 5.264 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets hovedaktivitet er handel med fødevarer og hermed i naturlig forbindelse stående aktivitet.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 635 t.kr. mod 676 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 151 t.kr. mod 183 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende på baggrund af beslutningen om at udfase varelageret, idet ledelsen over de seneste år har erfaret, at der kan opnås en højere avance ved direkte trading.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.