Ovaflex Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.728.000 | 2.564.533 | 41.118 | 206.839 | 295.362 | 435.273 | 2.341.385 | 281.409 | 149.183 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 2.952.000 | 2.928.270 | 2.956.012 | 2.820.092 | 2.924.297 | 3.135.931 | 3.705.111 | 3.641.255 | 3.713.795 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 53.000 | 9.000 | 10.414 | 10.000 | 10.000 | 25.272 | 85.223 | 11.875 | 12.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 53.000 | 9.000 | 10.414 | 10.000 | 10.000 | 25.272 | 85.223 | 11.875 | 12.000 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 2.774.000 | 2.794.270 | 2.820.598 | 2.685.092 | 2.789.297 | 2.985.659 | 3.494.888 | 3.504.380 | 3.576.795 |
| Årets resultat | 30.000 | 20.050 | 26.328 | -135.506 | 104.205 | 196.362 | 509.229 | 9.492 | 72.415 |
| Egenkapital i alt | 2.899.000 | 2.919.270 | 2.945.598 | 2.810.092 | 2.914.297 | 3.110.659 | 3.619.888 | 3.629.380 | 3.701.795 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -37.000 | -47.482 | -46.862 | -45.939 | -39.556 | -28.209 | -18.220 | -13.125 | -55.969 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 39.000 | 25.704 | 33.742 | -173.726 | 133.596 | 251.743 | 653.087 | 12.396 | 92.457 |
| Årets resultat | 30.000 | 20.050 | 26.328 | -135.506 | 104.205 | 196.362 | 509.229 | 9.492 | 72.415 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er investering i aktier og anparter, belåning af pantebreve, konsulentvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed. Usikkerhed ved indregning eller måling Ledelsen har efter bedste evne værdiansat andre langfristede tilgodehavender (beholdning af pantebreve). Der er væsentlig usikkerhed knyttet til værdiansættelse heraf grundet ustabilt udlånsmarked. Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Årets resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.