Nedergaard & nellemann holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-15.403 kr.-23,2%
Bruttofortjeneste 2024/25
Nøgletal
2024/2545,6%
Soliditetsgrad
46,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 3 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2024Skattepligtig indkomst -751.315 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 528.357 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -39.210 kr.Fratrukket underskud 642.809 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -132.485 kr.Fratrukket underskud 60.932 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -1.425.788 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -2.767 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 17.000 | 17.000 | 0 | — | — | — | — | 544 | — |
| Anlægsaktiver i alt | 1.437.143 | 442.527 | 1.505.238 | 422.357 | 432.399 | 891.659 | 1.289.432 | 1.002.537 | 1.328.138 |
| Aktiver i alt | 1.454.143 | 459.527 | 1.505.238 | 422.357 | 432.399 | 891.659 | 1.289.432 | 1.003.081 | 1.328.138 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 349.560 | 442.520 | 437.422 | 469.925 | 4.055 | 8.555 | 8.555 | 8.000 | 722.520 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 579.218 | 615.227 | 650.433 | 671.965 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 349.560 | 442.520 | 437.422 | 469.925 | 583.273 | 623.782 | 658.988 | 679.965 | 722.520 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 536.054 | -188.798 | -300.088 | -763.063 | -876.411 | -623.782 | -658.988 | -679.421 | -722.520 |
| Årets resultat | 135.322 | -1.087.576 | 38.474 | -1.408.522 | -103.306 | 711.889 | 362.567 | -307.328 | 282.502 |
| Egenkapital i alt | 1.104.583 | 17.007 | 1.067.816 | -340.706 | -444.012 | 267.877 | 630.444 | 323.116 | 605.618 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -2.500 | -87.938 | -5.000 | -25.144 | -5.625 | 271.638 | -15.000 | -12.500 | -15.403 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -69.020 | 263.080 | -20.625 | — | — |
| Resultat før skat | 135.322 | -1.087.576 | 38.474 | -1.408.522 | -103.306 | 711.889 | 362.567 | -315.531 | 282.502 |
| Årets resultat | 135.322 | -1.087.576 | 38.474 | -1.408.522 | -103.306 | 711.889 | 362.567 | -307.328 | 282.502 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet består i ejerskab af kapitalandele.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.