Lars Holding Randers ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 195.923 | 390.710 | 337.346 | 274.609 | 46.457 | 10.087 | 199.547 | 174.078 | 145.097 |
| Omsætningsaktiver i alt | 511.738 | 390.868 | 337.504 | 284.609 | 256.457 | 230.587 | 199.547 | 174.078 | 145.097 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.153.184 | 1.077.265 | 1.044.431 | 1.012.947 | 980.680 | 968.646 | 956.612 | 944.578 | 932.544 |
| Aktiver i alt | 1.664.922 | 1.468.133 | 1.381.935 | 1.297.556 | 1.237.137 | 1.199.233 | 1.156.159 | 1.118.656 | 1.077.641 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 79.167 | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 79.167 | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.460.755 | 1.343.133 | 1.256.935 | 1.172.556 | 1.112.137 | 1.074.233 | 1.031.159 | 993.656 | 952.641 |
| Årets resultat | -82.844 | -117.623 | -86.198 | -84.379 | -60.419 | -37.904 | -43.074 | -37.502 | -41.015 |
| Egenkapital i alt | 1.585.755 | 1.468.133 | 1.381.935 | 1.297.556 | 1.237.137 | 1.199.233 | 1.156.159 | 1.118.656 | 1.077.641 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -55.506 | -38.392 | -53.364 | -51.647 | -36.751 | -36.243 | -31.040 | -25.468 | -28.981 |
| Resultat af primær drift | -76.306 | -71.226 | -86.198 | -83.131 | -69.018 | -48.277 | -43.074 | -37.502 | -41.015 |
| EBITDA | -55.506 | -38.392 | -53.364 | -51.647 | -36.751 | -36.243 | -31.040 | -25.468 | -28.981 |
| Resultat før skat | -99.631 | -98.153 | -86.198 | -84.379 | -60.419 | -37.904 | -43.074 | -37.502 | -41.015 |
| Årets resultat | -82.844 | -117.623 | -86.198 | -84.379 | -60.419 | -37.904 | -43.074 | -37.502 | -41.015 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 20.800 | 32.834 | 32.834 | 31.484 | 32.267 | 12.034 | 12.034 | 12.034 | 12.034 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i investering i ejendomme og anden dermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -28.981 kr. mod -25.468 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -41.015 kr. mod -37.502 kr. sidste år. Ledelsen anser ikke årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.