Louis Nielsen Stenløse ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 402.485 kr. (66% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Louis Nielsen A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 313.407 | 460.588 | 1.164.076 | 1.572.791 | 1.453.315 | 1.541.037 | 381.855 | 787.011 | 592.278 |
| Omsætningsaktiver i alt | 742.919 | 915.810 | 1.624.973 | 2.341.034 | 1.947.632 | 2.051.726 | 1.191.721 | 1.390.481 | 1.252.009 |
| Anlægsaktiver i alt | 676.919 | 509.969 | 348.555 | 212.371 | 76.189 | 2.428.901 | 2.707.624 | 2.074.850 | 1.440.443 |
| Aktiver i alt | 1.419.838 | 1.425.779 | 1.973.528 | 2.553.405 | 2.023.821 | 4.480.627 | 3.899.345 | 3.465.331 | 2.692.452 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.169.257 | 1.189.586 | 1.311.193 | 1.473.775 | 1.243.495 | 3.708.904 | 2.175.942 | 1.785.765 | 1.859.068 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 110.144 | 183.721 | 0 | — | 920.590 | 529.504 | 116.048 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.169.257 | 1.189.586 | 1.421.337 | 1.657.496 | 1.243.495 | 3.708.904 | 3.096.532 | 2.315.269 | 1.975.116 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 5.002 | 0 | 393.193 | 28.001 | 50.043 | 69.867 | 482.142 | 241.258 | 103.528 |
| Årets resultat | 96.798 | 77.134 | 612.193 | 823.406 | 1.102.124 | 990.830 | 614.095 | 455.906 | 613.312 |
| Egenkapital i alt | 224.800 | 207.135 | 518.193 | 862.797 | 743.288 | 728.555 | 728.777 | 1.063.048 | 631.013 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.203.561 | 2.366.304 | 3.082.721 | 2.879.881 | 3.825.492 | 3.669.247 | 3.884.273 | 3.890.870 | 4.517.851 |
| Resultat af primær drift | 127.341 | 100.373 | 788.136 | 1.066.146 | 1.421.349 | 1.273.985 | 834.916 | 636.538 | 818.478 |
| EBITDA | 225.430 | 267.322 | 949.550 | 1.202.328 | 1.557.531 | 1.351.402 | 1.412.518 | 1.269.311 | 1.452.884 |
| Resultat før skat | 123.980 | 98.530 | 784.863 | 1.055.649 | 1.412.980 | 1.270.295 | 787.302 | 584.495 | 786.299 |
| Årets resultat | 96.798 | 77.134 | 612.193 | 823.406 | 1.102.124 | 990.830 | 614.095 | 455.906 | 613.312 |
| Personaleomkostninger | 1.978.131 | 2.098.982 | 2.133.171 | 1.677.553 | 2.267.961 | 2.317.845 | 2.471.755 | 2.621.559 | 3.064.967 |
| Af- og nedskrivninger | 98.089 | 166.949 | 161.414 | 136.182 | 136.182 | 77.417 | 577.602 | 632.773 | 634.406 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 |
| Udbytte | 94.798 | 82.135 | 0 | 709.796 | 568.245 | 533.688 | 121.635 | 696.790 | 402.485 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets hovedaktivitet består i salg af briller, kontaktlinser og andre synskorrigerende hjælpemidler, herunder synsprøveundersøgelser.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.