NÅR A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 14.000.000 kr. (87% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet NÅR Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 11.411 | 3.798 | 7.569 | 3.831.902 | 364.006 | 3.928.880 | 2.692.816 | 6.349.072 | 591.839 |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.733.853 | 5.939.018 | 9.228.639 | 10.295.072 | 12.101.867 | 18.158.804 | 16.219.878 | 84.415.610 | 112.439.889 |
| Anlægsaktiver i alt | 191.780 | 457.717 | 553.434 | 545.582 | 495.209 | 280.671 | 510.371 | 32.407.478 | 30.920.970 |
| Aktiver i alt | 7.925.633 | 6.396.735 | 9.782.073 | 10.840.654 | 12.597.076 | 18.439.475 | 16.730.249 | 116.823.088 | 143.360.859 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.697.344 | 4.406.031 | 6.077.269 | 5.936.783 | 6.282.140 | 11.449.342 | 6.470.366 | 53.099.808 | 79.699.977 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 107.366 | 151.314 | 300.035 | 466.749 | 353.431 | 579.073 | 23.265.531 | 19.588.673 |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.697.344 | 4.513.397 | 6.228.583 | 6.236.818 | 6.748.889 | 11.802.773 | 7.049.439 | 76.365.339 | 99.288.650 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 |
| Overført resultat | 977.456 | 574.051 | 1.398.435 | 1.918.129 | 2.734.445 | 4.915.541 | 3.182.595 | 15.253.311 | 17.400.623 |
| Årets resultat | 595.243 | -403.405 | 1.824.384 | 2.019.694 | 2.316.316 | 2.181.096 | 6.108.954 | 16.357.985 | 16.147.312 |
| Egenkapital i alt | 1.977.456 | 1.574.051 | 3.398.435 | 4.418.129 | 5.234.445 | 5.915.541 | 8.724.495 | 34.168.980 | 36.316.292 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 31.387.683 | 23.209.219 | 29.779.465 | 35.976.884 | 39.473.410 | 44.017.347 | 49.203.408 | 271.608.031 | 330.724.034 |
| Resultat af primær drift | 861.642 | -418.022 | 2.450.790 | 2.674.630 | 3.036.588 | 2.849.426 | 7.951.648 | 23.508.960 | 23.085.091 |
| EBITDA | 1.000.817 | -127.687 | 2.844.962 | 3.008.354 | 3.402.724 | 3.063.964 | 8.106.948 | 28.676.812 | 28.706.330 |
| Resultat før skat | 771.802 | -502.202 | 2.363.108 | 2.605.428 | 2.988.485 | 2.803.293 | 7.924.605 | 21.148.666 | 20.717.868 |
| Årets resultat | 595.243 | -403.405 | 1.824.384 | 2.019.694 | 2.316.316 | 2.181.096 | 6.108.954 | 16.357.985 | 16.147.312 |
| Personaleomkostninger | 12.412.399 | 11.396.434 | 12.647.567 | 14.850.765 | 15.540.668 | 17.501.881 | 17.823.168 | 102.108.878 | 110.480.363 |
| Af- og nedskrivninger | 139.175 | 290.335 | 394.172 | 333.724 | 366.136 | 214.538 | 155.300 | 5.167.852 | 5.621.239 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 28 | 27 | 27 | 32 | 30 | 33 | 131 | 186 | 200 |
| Udbytte | — | — | 1.000.000 | 1.500.000 | 1.500.000 | 0 | 7.841.900 | 0 | 14.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Servicebaseret forretningsmodel: NÅR A/S leverer skadeservice, service og vedligehold til forsikringsselskaber, erhvervskunder, boligorganisationer og offentlige aktører. Cross-selling: Entreprisearbejder opstår ofte som en naturlig forlængelse af service- og forsikringsopgaver. Omsætningen er fordelt med 41% på Service, 25% på Forsikring og 34% på Entreprise. Andel af entrepriser der udføres for eksisterende kunder udgør 79% Tilbagevendende omsætning: 90% af omsætningen kommer fra tilbagevendende kunder og serviceaftaler Langvarige kunderelationer: Selskabet har opbygget stabile samarbejder med professionelle kunder gennem mange år. Top 10 kunder, som udgør 83% af omsætningen, har vi haft samarbejdet med i gennemsnitligt 5 år. Stabil vækst: Omsætningen er steget fra 272 mio. kr. i 2024 til 331 mio. kr. i 2025. Solid indtjening før af- og nedskrivninger (EBITDA): Resultat før skat i 2025 udgør 20,7 mio. kr. EBITDA margin udgør 10% når der korrigeres for gennemført strategiske investeringer i organisation og ledelseskapacitet på 4,4 mio. kr. i 2025.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 16.147.312, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 36.316.292.Omsætningen i 2025 udgør 331 mio. kr. mod 272 mio. kr. året før, hvilket indfrier årets forventninger hertil (+300 mio. kr.) Årets resultat før skat udgør 20,7 mio. kr. Resultatet er realiseret i et marked præget af lav skadefrekvens i første halvår samt konkurrenceprægede markedsforhold i entreprisemarkedet. Der er i 2025 gennemført strategiske investeringer i organisation og ledelseskapacitet på 4,4 mio. kr. Selskabet forventede et resultat før skat på +30 mio.kr. for 2025. På baggrund af ovenstående anses årets resultat for tilfredsstillende. EBITDA udgør efter særlige poster: 2025 – 28,7m 2024 – 28,7m 2023 – 28,5mFinansieringSelskabet har en balanceret kapitalstruktur med moderat rentebærende gæld. Årets overskud er anvendt til reduktion af gæld og styrkelse af egenkapitalen. Soliditetsgraden udgør 25%. Selskabets aktiviteter indebærer almindelige driftsmæssige og kontraktmæssige risici herunder prisudsving på materialer, projektgennemførelse og aktivitetsudsving. Ledelsen arbejder løbende med projektopfølgning, marginstyring og garantistyring. Garantistillelser udgør 17,2 mio. kr. pr. 31. december 2025.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.