GITTE'S MODE ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 92.285 | 113.331 | 253.513 | 333.404 | 154.342 | 109.043 | 36.910 |
| Omsætningsaktiver i alt | 232.499 | 274.456 | 410.629 | 487.564 | 327.336 | 294.617 | 218.397 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 232.499 | 274.456 | 410.629 | 487.564 | 327.336 | 294.617 | 218.397 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 123.864 | 126.874 | 163.114 | 199.039 | 116.921 | 140.827 | 162.780 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 8.330 | 37.996 | 51.070 | 19.324 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 123.864 | 135.204 | 201.110 | 250.109 | 136.245 | 140.827 | 162.780 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 33.635 | 35.252 | 104.219 | 130.955 | 83.891 | 44.890 | 5.617 |
| Årets resultat | 22.266 | 55.617 | 124.266 | 83.236 | 10.136 | 19.900 | -39.273 |
| Egenkapital i alt | 108.635 | 139.252 | 209.519 | 237.455 | 191.091 | 153.790 | 55.617 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 455.203 | 525.588 | 579.563 | 540.285 | 471.267 | 433.583 | 348.847 |
| Resultat af primær drift | 29.130 | 71.405 | 160.013 | 110.203 | 16.554 | 26.617 | -47.567 |
| Resultat før skat | 28.800 | 71.413 | 159.466 | 107.106 | 13.590 | 24.982 | -49.817 |
| Årets resultat | 22.266 | 55.617 | 124.266 | 83.236 | 10.136 | 19.900 | -39.273 |
| Personaleomkostninger | 426.073 | 454.183 | 419.550 | 430.082 | 454.713 | 406.966 | 396.414 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 25.000 | 54.000 | 55.300 | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter består i salg af modetøj til kvinder.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-07-2023 - 30-06-2024 udviser et resultat på kr. -39.273, og selskabets balance pr. 30-06-2024 udviser en balancesum på kr. 218.397, og en egenkapital på kr. 55.617. Ledelsen vurdere det for året realiseret resultat som ikke tilfredsstillende. , Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-07-2023 - 30-06-2024 udviser et resultat på kr. -39.273, og selskabets balance pr. 30-06-2024 udviser en balancesum på kr. 218.397, og en egenkapital på kr. 55.617. Ledelsen vurdere det for året realiseret resultat som ikke tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.